Investigating the effect of vitamin D levels, AMH and some chemical tests in semen for individuals with azospermia, oligospermia, and normospermia
Azospermi, oligospermi ve normospermi bireylerde semende D vitamin düzeyleri, AMH ve bazı kimyasal testlerin etkisinin araştırılması
- Tez No: 739160
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. AHMED FARHAN SHALLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmamızın amacı, azospermai, oligospermai ve normal spermi olan bireylerin semeninde D vitamini düzeyi, AMH ve bazı kimyasal testlerin etkilerini ve D vitamini eksikliği veya fazlalığının ve bazı kimyasal testlerin kontrollerle karşılaştırılarak etkisinin olup olmadığını araştırmaktı. D vitamininin sperm hareketliliğini artırabileceği bulundu. Hastaların serum ve seminal plazmalarındaki D vitamini düzeyleri sperm parametreleri ile karşılaştırıldı. Serum D vitamini düzeyi ile seminal plazma D vitamini düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (p=0,463). Ancak serum D vitamini düzeyi ile progresif sperm sayısı (p=0.037) ve morfoloji yüzdesi (p=0.049) arasında anlamlı ilişki bulundu. D vitamininin etki mekanizmaları değerlendirilirken, hücre içi kalsiyum artışının göstergesi olarak sperm hücre içi kalsiyum düzeyleri ve oksidatif stres göstergesi olarak da malondialdehit (MDA) düzeyleri ölçüldü. Sonuçlar serum D vitamini düzeyinin hücre içi kalsiyum düzeyi (p=0,878) ve MDA düzeyi (p=0,791) ile anlamlı düzeyde ilişkili olmadığını göstermektedir. Ayrıca seminal plazma MDA düzeyi ile sperm parametreleri arasında da anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bununla birlikte, hem toplam sperm motilitesi (r=0,241) hem de progresif sperm motilitesi (r=0,217) hücre içi kalsiyum ile anlamlı şekilde ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effects of vitamin D level, AMH and some chemical tests in semen of individuals with azospermai, oligospermai and normal spermai and whether deficiency or excess of vitamin D and some chemical tests have any effect after comparing with controls. It was found that vitamin D could increase sperm motility. Vitamin D levels in serum and seminal plasma of patients were compared with sperm parameters. No significant relationship was found between serum vitamin D level and seminal plasma vitamin D level (p=0.463). However, serum vitamin D level was found to be significantly related to progressive sperm count (p=0.037) and percentage of morphology (p=0.049). In assessing the mechanisms of action of vitamin D, sperm intracellular calcium levels were measured as indicators of the increase in intracellular calcium and malondialdehyde (MDA) levels as indicators of oxidative stress. The results show that serum vitamin D level is not significantly related to intracellular calcium level (p=0.878) and MDA level (p=0.791). Moreover, no significant relationship was found between seminal plasma MDA level and sperm parameters. However, both total sperm motility (r=0.241) and progressive sperm motility (r=0.217) were found to be significantly correlated with intracellular calcium.