A mathematical model for rotating platform in defence systems
Savunma sistemlerinde dönen platformlar için bir matematiksel model
- Tez No: 739177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Düşük maliyetleri, tehlikesiz test ve eğitim ortamları sunmalarından dolayı simülasyon ve modelleme son zamanlarda özellikle askeri taktik stratejilerinin geliştirilmesinde oldukça değerli hale gelmiştir. Örneğin, savaş uçakları, savaş araçları ve radar antenlerinin üç boyutlu uzaydaki hareketlerini modellemek için yüksek doğrulukta ve yüksek performanslı matematiksel bir modele ihtiyaç vardır. Bu tezde, üç boyutlu uzayda dönebilen askeri amaçlı platformların hareketlerini analiz etmek için literatürde birçok farklı alanda kullanılan Euler Açıları-Döndürme Matrisleri EARM ve Dördey yaklaşımları ile ayrı ayrı matematiksel bir model oluşturulmuştur. Bu modeller 2 farklı elektronik harp sistemine uygulanmaktadır. Birinci uygulamada, farklı tipte tarama kabiliyetine sahip radar antenleri manevra yapan bir savaş uçağına yerleştirilmekte ve antenlerden iletilen radar sinyalleri bir platform tarafından alınarak dönme hareketleri analiz edilmektedir. İkinci uygulamada ise, hareketli bir muharebe aracı üzerindeki kule sisteminden ateşlenen bir merminin balistik hareketi incelenmektedir. Gözlemlenen sonuçlar, geliştirilen dördey tabanlı matematiksel modelin doğruluğunu ve gerçek zamanlı uygulamalar için uygunluğunu kanıtlar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Simulation and modeling have recently become invaluable, especially in the development of military strategies, due to their low cost, non-hazardous testing and training environments. For example, a high-accuracy and high-performance mathematical model is needed to model the movements of warplanes, combat vehicles and radar antennas in three-dimensional space. In this thesis, a mathematical model has been created separately with the Euler Angles-Rotation Matrices (EARM) and Quaternions approaches, which are employed in many different fields in the literature, to analyze the movements of military-purpose platforms that can rotate in three-dimensional space. These models are applied to 2 different electronic warfare systems. In the first application, radar antennas with different types of scanning capabilities are placed on a maneuvering warplane and the radar signals transmitted from the antennas are received by a platform and their rotational movements are analyzed. In the second application, the ballistic movement of a bullet fired from the turret system on a ground combat vehicle is investigated. The observed results prove the accuracy of the developed quaternion-based mathematical model and its suitability for a real-time application.