Dino Buzzati'nin öykülerinde tekinsiz duygular
Uncanny feelings in the stories of dino Buzzati
- Tez No: 739180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çağdaş İtalyan edebiyatının en önemli isimleri arasında bulunan Dino Buzzati, edebiyat, resim, müzik, tiyatro gibi pek çok farklı sanat dalıyla ilgilenmiştir. Buzzati'nin hem edebiyat hem de diğer sanat dallarında vermiş olduğu eserleri kendi hayatından izler taşımaktadır. Kişiliğinin her zaman biraz karamsar olduğunu belirten Buzzati, eleştirmenlerce sıklıkla Kafka'ya benzetilmiştir. Nitekim öykülerinde de bu karamsarlık açık bir şekilde görülmektedir. Dört ana bölümden oluşan bu tez çalışmasında, öyküleri neredeyse her zaman huzursuz bir olay içeren ve okuru rahatsız eden konulardan oluşan Buzzati'nin, Türkçeye“Tanrı'yı Gören Köpek”adıyla çevrilen ve öykü derlemesi olarak yayımlanan kitabından seçilmiş“Yedi Kat”,“Dünyanın Sonu”,“Bir Damla”,“Fareler”ve“Pelerin”başlıklı öyküleri Sigmund Freud'un“tekinsiz”kavramı ile ilişkilendirilerek incelenmiştir. Bu tez çalışması ile tekinsiz kavramı hakkında ve Dino Buzzati'nin öykülerinde bu kavramın hangi duygular ve olaylar yoluyla aktarıldığı konusunda okura bilgi vermek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dino Buzzati, one of the most important writers of contemporary Italian literature, was interested in many different branches of art such as literature, painting, music and theatre. His works in both literature and other branches of art bear traces of his own personal life. Buzzati, who states that his personality has always been a bit pessimistic, has often been compared to Kafka. As a matter of fact, this pessimism is clearly seen in his stories. In this thesis, which consists of four main parts, Buzzati's stories, which almost always consist of topics that involve an unsettling event and that make the reader uncomfortable, are selectec from the book translated into Turkish as“Tanrı'yı Gören Köpek (The Dog Who Saw God)”and published as a short story collection. These stories, titled“Seven Floors”,“The end of the World”,“A Drop”,“Mice”and“The Cloak”, were analyzed in relation to Freud's concept of the“uncanny”. With this thesis, it is aimed to give information to the readers about the concept of the uncanny and how this concept is conveyed in Dino Buzzati's stories.