Dino Buzzati'nin 'Poema a Fumetti' çizgi romanına göstergebilimsel bir yaklaşım
A semiotic approach to Dino Buzzati's graphic novel 'Poema a Fumetti'
- Tez No: 760079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CRISTIANO BEDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, Çağdaş İtalyan Edebiyatı'nın eserleri yirmiden fazla dile çevrilerek adı ülkesinin sınırlarını aşan yazar, ressam, gazeteci Dino Buzzati'nin 1960 yılında yayımlanan modern çizgi roman (graphic novel) türündeki ilk ve tek eseri Poema a Fumetti'yi (Çizgi Roman Biçiminde Şiir) göstergebilimsel yaklaşımla ele almakta ve incelemektedir. Çizgi roman, hem yazınsal hem ikonik olarak çift dilli bir anlatım türü olarak, resim ve edebiyatı daima bir arada icra ederek çok formlu anlatımı benimsemiş Dino Buzzati için oldukça önem taşımaktadır. Aynı zamanda Poema a Fumetti, yalnıza bir çizgi roman olmanın ötesinde yazarın iki farklı sanatçı kimliğini ortaya koyduğu bir eserdir. Tıpkı Buzatti'nin anlatım uslübu ve dili gibi karmaşık bir yapıya sahip olan çizgi roman, hem görsel hem de yazınsal olarak bir dizi göstergeler içerir. Bu nedenle göstergeler birliği ile oluşan bu edebî türün incelenmesi için ilk bölümde göstergebilimin temel kavramlarını ve kuramlarını ele almaktadır. İkinci bölüm ise Dino Buzzati'nin yaşamı boyunca ürettiği eserlerdeki dili, edebî tavrı, anlatım tekniği, hem resim hem edebiyatta sadık saldığı tema ve figürlere aynı zamanda Poema a Fumetti'nin yaratım sürecine değinmekte ve çizgi romanın anlatım öğeleri ve anlamı üzerine bir inceleme sunmaktadır. Tezin son bölümü, eserin kurgusal yönüne nazaran, onu hem görsel hem yazınsal alanıyla anlatımın iki farklı biçimini bir araya getiren bir çizgi roman örneği olarak göstergebilimin dayandığı yöntemler ile çözümlemekte ve anlamı ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with and analyzes Poema a Fumetti (Poem Strip), published in 1960, the first and only graphic novel of one of the most important authors of Contemporary Italian Literature , painter, journalist Dino Buzzati, whose works have been translated into more than twenty languages and whose name is beyond the borders of his country, with a semiotic approach. Graphic novel, both literary and iconic as a bilingual narrative genre, is very important for Dino Buzzati, who has always adopted the multi-form expression by performing painting and literature together. At the same time, Poema a Fumetti is not only a graphic novel, but also a work in which the author reveals two different artistic identities. This graphic novel, which has a complex structure just like Buzatti's expression style and language, includes a series of indicators both visually and literary. For this reason, in order to examine this literary genre formed by the unity of signs, in the first part, the basic concepts and theories of semiotics are discussed. On the other hand, the second part deals with the language, literary style, expression technique, themes and figures that Dino Buzzati produced throughout his life, as well as the themes and figures he adhered to in both painting and literature, as well as the creation process of Poema a Fumetti and presents an analysis on the narrative elements and meaning of the graphic novel. The last part of the thesis analyzes the work with the methods on which semiotics is based, as a comic book example that combines both visual and literary field and two different forms of expression, compared to the fictional aspect of the work, and reveals the meaning.