Hatırlanabilir turizm deneyimi üzerine netnografik bir inceleme: Çamlıhemşin yaylaları örneği
A netnographic research on memorable tourism experience: The case of Çamlihemşin highlands
  1. Tez No: 739185
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, çevrimiçi platformlarda yer alan ziyaretçi yorumları hatırlanabilir turizm deneyimi boyutlarına göre incelenmiştir. Yapılan araştırmada,“Rize'nin Çamlıhemşin ilçe sınırları içerisinde yer alan yaylalarda, hatırlanabilir turizm deneyimi hangi boyutlarda gerçekleşmektedir?”sorusuna cevap aranmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen çalışma, Rize Çamlıhemşin ilçe sınırları içerisinde bulunan on iki yaylaya (Gito, Elevit, Palovit, Amlakit, Tirovit, Aşağı ve Yukarı Kavrun, Huser, Sal, Badara, Avusor, Pokut ve Ayder yaylası) ait yorumlar üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veriler 2020-2021 yıllarına ait Tripadvisor ve Google haritalar 'da yer alan Türkçe 1015 yorumdan oluşmaktadır. Toplanan veriler MAXQDA nitel veri analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda hatırlanabilir turizm deneyimi kapsamına hazcılık, bilgi, katılım, yerel kültür, yenilik ve tazelenme boyutlarına ilişkin verilere rastlanmıştır. Bu boyutlar arasında en çok hazcılık boyutuyla ilgili ifadelerin yer aldığı görülmüştür. Bu da yayla ziyaretçilerinin, hatırlanabilir turizm deneyimini daha çok hazcılık boyutunda gerçekleştirdiğini göstermektedir. Ayrıca birlikte hatırlanabilir turizm deneyimine ilişkin verilerin sadece olumlu deneyimlerden oluşmadığı, bunun yanı sıra bireylerin karşılaştıkları olumsuzlukların da bir deneyimi hatırlanabilir kılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, visitor reviews on online platforms were examined according to the dimensions of a memorable tourism experience. In the research, the answer to the question,“which dimensions of memorable tourism experience can occur in the highlands within the boundaries of the Çamlıhemşin region of Rize?”, was searched. The study, which was conducted using the qualitative research method, was carried out through the reviews of twelve highlands (Gito, Elevit, Palovit, Amlakit, Tirovit, Aşağı ve Yukarı Kavrun, Huser, Sal, Badara, Avusor, Pokut ve Ayder Highlands) within the boundaries of Çamlıhemşin, Rize. The data consists of 1015 reviews written in the Turkish language on TripAdvisor and Google Maps for the years 2020 and 2021. The collected data were analyzed by using MAXQDA qualitative data analysis program. As a result of the analysis, data on the dimensions of hedonism, knowledge, participation, local culture, innovation and refreshment were found within the scope of the memorable tourism experience. Among these dimensions, it was seen that the expressions related to the hedonism dimension took place the most. This shows that plateau visitors realize their memorable tourism experience mostly in the dimension of hedonism. Moreover, it has been seen that the data on the memorable tourism experience can not only consist of positive experiences, as well as the negative experiences faced by people may also make an experience memorable.