Hatırlanabilir turizm deneyiminin destinasyon imajı ve tekrar ziyaret etme niyeti üzerine etkisi
The effect of memorable tourism experience on destination image and intention to revisit
- Tez No: 953061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE SEVAL ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, hatırlanabilir turizm deneyiminin misafirlerin destinasyona yönelik algılarını ve gelecekte aynı destinasyonu yeniden ziyaret etme niyetlerini nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda geliştirilen hipotezler, hatırlanabilir turizm deneyiminin iki temel çıktısı olan algılanan destinasyon imajı ve tekrar ziyaret etme niyeti üzerindeki etkisini incelemeye yöneliktir. Araştırmanın temel varsayımı, olumlu ve unutulmaz bir turizm deneyiminin ziyaretçilerin destinasyona ilişkin daha olumlu bir imaj geliştirmelerine neden olacağı ve bu olumlu imajın da tekrar ziyaret etme davranışını güçlendireceği yönündedir. Araştırmanın ampirik kısmında yapısal eşitlik modellemesi kullanılmış olup, analiz iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada doğrulayıcı faktör analizi ile ölçüm modelinin geçerliliği test edilmiş, ikinci aşamada ise yol analizi ile hipotezlerin test edilmesi sağlanmıştır. Yol analizinden elde edilen sonuçlara göre, modelin faktör yükleri ve genel uyum iyiliği indeksleri tatmin edici düzeydedir. Araştırma bulguları, misafirlerin turistik deneyimlere aktif olarak katıldıklarında bu deneyimlerin zihinsel olarak daha güçlü biçimde kodlandığını ve uzun süreli bellekte yer edindiğini göstermektedir. Başka bir ifadeyle, katılım düzeyi arttıkça destinasyonun hatırlanabilirliği de artmakta, bu durum ise destinasyon imajı ve tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Bu çerçevede, katılım ile hatırlanabilirlik arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından biri olan Antalya destinasyonu (Akdeniz Bölgesi) örneklem olarak seçilmiş ve hatırlanabilir turizm deneyimi bağlamında ziyaretçilerin tekrar ziyaret etme niyetlerine ilişkin veriler toplanmıştır. Araştırma, nicel yöntemlerle yürütülmüş olup, algılanan destinasyon imajı ile tekrar ziyaret etme niyeti arasındaki ilişki ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Bu ilişki bağlamında, hatırlanabilir turizm destinasyonlarının belirleyici unsurları vurgulanmıştır. Elde edilen bulgular, turizm deneyimlerinin yalnızca anlık hazla sınırlı kalmadığını; aynı zamanda bireylerin zihinsel süreçlerinde kodlanan, duygusal izler bırakan ve uzun vadeli hatırlanabilirlik taşıyan unsurları da içerdiğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda hatırlanabilir turizm deneyimi, bireyin bir destinasyona ilişkin anılarını, algılarını ve duygusal tepkilerini uzun süre saklamasını mümkün kılan çok boyutlu bir olgu olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal how a memorable tourism experience affects guests' perceptions of the destination and their intention to revisit the same destination in the future. The hypotheses developed in this direction are aimed at examining the effect of the memorable tourism experience on the two basic outcomes of the perceived destination image and revisit intention. The basic assumption of the research is that a positive and unforgettable tourism experience will cause visitors to develop a more positive image of the destination, and this positive image will strengthen revisit behavior. Structural equation modeling was used in the empirical part of the research and the analysis was carried out in two stages. In the first stage, the validity of the measurement model was tested with confirmatory factor analysis, and in the second stage, the hypotheses were tested with path analysis. According to the results obtained from the path analysis, the factor loadings and general goodness of fit indices of the model are at a satisfactory level. Research findings show that when guests actively participate in touristic experiences, these experiences are mentally encoded more strongly and remain in long-term memory. In other words, as the level of participation increases, the memorability of the destination increases, which creates positive effects on the destination image and intention to revisit. In this context, it has been determined that there is a positive and significant relationship between participation and memorability. The main purpose of this study is to reveal how a memorable tourism experience affects guests' perceptions of the destination and their intention to revisit the same destination in the future. The hypotheses developed in this direction are aimed at examining the effect of the memorable tourism experience on the two basic outcomes of the perceived destination image and revisit intention. The basic assumption of the research is that a positive and unforgettable tourism experience will cause visitors to develop a more positive image of the destination, and this positive image will strengthen revisit behavior Structural equation modeling was used in the empirical part of the research and the analysis was carried out in two stages. In the first stage, the validity of the measurement model was tested with confirmatory factor analysis, and in the second stage, the hypotheses were tested with path analysis. According to the results obtained from the path analysis, the factor loadings and general goodness of fit indices of the model are at a satisfactory level. Research findings show that when guests actively participate in touristic experiences, these experiences are mentally encoded more strongly and remain in long-term memory. In other words, as the level of participation increases, the memorability of the destination increases, which creates positive effects on the destination image and intention to revisit. In this context, it has been determined that there is a positive and significant relationship between participation and memorability. In the study, Antalya destination (Mediterranean Region), one of Türkiye's important tourism destinations, was selected as a sample and data on visitors' revisit intentions in the context of a memorable tourism experience was collected. The research was conducted with quantitative methods and the relationship between perceived destination image and revisit intention was examined in detail. In the context of this relationship, the determining factors of memorable tourism destinations are emphasized. The findings show that tourism experiences are not limited to instant gratification; It has also been revealed that it includes elements that are encoded in individuals' mental processes, leave emotional traces and have long-term memorability. In this context, a memorable tourism experience is considered as a multidimensional phenomenon that enables an individual to keep his/her memories, perceptions and emotional reactions about a destination for a long time.