Bireysel çalgı eğitimi alan öğrencilerin bilişüstü öğrenme stratejilerinin incelenmesi
Investigation of metacognitive learning strategies of the students who receive individual instrument training
  1. Tez No: 739198
  2. Yazar: GÖZDE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRİBAN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, bireysel çalgı eğitimi alan öğrencilerin kullandıkları bilişüstü öğrenme stratejileri belirlenerek çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma deseni olan betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma gurubunu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Türkiye' deki çeşitli üniversitelerin konservatuvarları ve güzel sanatlar fakülteleri müzik bölümlerinde lisans eğitimi alan toplam 128 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına ulaşması için gerekli olan veriler iki bölümden oluşan“Kişisel Bilgi Formu”ve Gündoğan Çöğenli ve Güven (2014) tarafından geliştirilen“Bilişüstü Öğrenme Stratejileri Belirleme Ölçeği”ile elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 21,0 programı kullanılmıştır. Bireysel çalgı eğitimi alan öğrencilerin bilişüstü öğrenme stratejileri düzeyini belirlemek için her bir alt strateji bazında betimsel istatistikler hesaplanmıştır. Ölçeğin alt boyutlarından alınan puanların cinsiyet açısından farklılaşma gösterip göstermediğini belirleyebilmek amacıyla Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Ayrıca, ölçeğin alt boyutlarından alınan puanların yaş, sınıf düzeyi, günlük çalgı çalışma süresi, çalgı eğitimi alma süresi (yıl) ve bireysel çalgıları (türü) açısından farklılaşma gösterip göstermediğini belirleyebilmek amacıyla Kruskal Wallis H Testinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi sonucunda bireysel çalgı eğitimi alan öğrencilerin planlama, izleme ve duyuşsal stratejileri yoğun olarak kullandıkları, değerlendirme stratejilerini ise daha az kullandıkları belirlenmiştir. Bireysel çalgı eğitimi alan öğrencilerin kullandıkları bilişüstü öğrenme stratejilerinin“yaş, cinsiyet, sınıf, günlük çalgı çalışma süresi, çalgı eğitimi alma süresi (yıl)”değişkenlerine göre farklılaşmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra bireysel çalgı eğitimi alan öğrencilerin kullandıkları bilişüstü öğrenme stratejilerinin“bireysel çalgıları (türü)”değişkenine göre, değerlendirme alt stratejisinde“ üflemeli ve tuşlu çalgılar”arasında“üflemeli çalgılar”lehine;“telli ve tuşlu”çalgılar arasında telli çalgılar lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the metacognitive learning strategies which the students receiving individual instrument training use and investigate them in terms of various variables. The research was designed by using the descriptive survey model, one of the quantitative research designs. The sample of the research consisted of 128 students who were receiving undergraduate education in conservatories and faculties of fine arts of various universities in Turkey during the spring semester of 2020-2021 academic year. The data of the research was collected by“Personal Information Form”, which consisted of two sections, and“Scale of Determining Metacognitive Learning Strategies”, which was developed by Gündoğan Çöğenli and Güven (2014). The obtained data was analysed by making use of SPSS 21.0 program. Descriptive statistics on the basis of each sub-strategy were calculated so as to determine the metacognitive learning strategies of the students who received individual instrument training. Mann Whitney U Test was used to specify whether the scores gotten from the sub-dimensions of the scale differ according to gender or not. Besides, Kruskal Wallis H Test was made use of to determine whether the scores gotten from the sub-dimensions of the scale differ according to grade level, age, the duration of playing the instrument in a day, the duration of the experience in playing the instrument (years) and individual instruments (type) . As a result of the analysis of the obtained data in the research, it was suggested that the students who were receiving individual instrument training used the strategies of planning, monitoring and affective intensively and they used the strategies of evaluating less. It was concluded that the metacognitive learning strategies which were used by the students who were receiving individual instrument training did not differ according to the variables of“age, gender, grade level, the duration of playing the instrument in a day, the duration of the experience in playing the instrument (years)”. Moreover, it was seen that the metacognitive learning strategies which were used by the students who were receiving individual instrument training differed in favour of“brass instruments”between“brass and clavier instruments”and in favour of“stringed instruments”between“stringed and clavier instruments”in the sub-strategy of evaluation according to the variable of“the instrument type”.