Oku-yaz-karşılaştır öğretim yönteminin yetersizliği olan öğrencilerin akademik başarılarına etkisi meta analiz
The effect of read-writ-compare teaching method on academic success of students with deficiency meta analysis
  1. Tez No: 739228
  2. Yazar: ÖZNUR GEZER EMRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEVİYE TUĞBA TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Oku-Yaz-Karşılaştır (CCC) öğretim yönteminin yetersizliği olan öğrencilerin akademik başarısı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla Oku-Yaz-Karşılaştır (CCC) öğretim yönteminin yetersizliği olan öğrencilerin akademik başarısı üzerindeki etkisini araştıran deneysel araştırma bulguları tek-denekli araştırmalardaki betimsel ve niteliksel analizleri yapılarak“kabul edilebilirlik”ölçütlerini karşılayan çalışmaların etki büyüklüğü hesaplamaları yapılmıştır. Meta-analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada tek-denekli araştırma yöntemleriyle tasarlanmış olan yetersizliği olan bireylere Oku-Yaz-Karşılaştır (CCC) öğretim yöntemi ile yapılan akademik becerilerinin öğretimini hedefleyen konuyla ilgili 2012 – 2020 yılları arasında yayımlanmış çalışmalara ulaşmak için elektronik ortamda alan yazın taraması yapılmış 52 çalışmaya ulaşılmıştır. Araştırmalar dâhil etme ve dışlama ölçütleri açısından değerlendirilerek 23 çalışma analizlere dâhil edilmiştir. Bu çalışmalar, sırasıyla, örtüşmeyen veri yüzdesi ve Tau-U hesaplama teknikleri ile etki büyüklükleri hesaplanmış elde edilen bulgular ışığında akademik becerilerinin öğretiminde kullanılan öğretim yönteminin etkili olup olmadığına ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca, meta analiz yöntemiyle bu uygulamaların bilimsel dayanaklı uygulamalar olup olmadığı değerlendirilmiştir. Bulgular, 9 çalışmanın“kabul edilebilirlik”ölçütünü karşıladığını ve bu çalışmaların etki büyüklükleri incelendiğinde ölçütleri karşılayan çalışmaların sırasıyla en fazla çok etkili daha sonra etkili çalışmaların geldiği yalnızca bir etkisiz çalışmanın olduğu sonucu elde edilmiştir. Çalışmada uygulamaya ve ileri ki araştırmalara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the Read-Write-Compare (CCC) teaching method on the academic achievement of students with disabilities was investigated. For this purpose, descriptive and qualitative analyzes of the experimental research findings investigating the effect of the Read-Write-Compare (CCC) teaching method on the academic achievement of students with disabilities were made and the effect size calculations of the studies meeting the“acceptability”criteria were made. It was analyzed using the meta-analysis method. In this study, 52 studies were conducted in the electronic environment in order to reach the studies published between 2012 and 2020 on the subject, which aims to teach the academic skills of individuals with disabilities, designed with single-subject research methods, with the Read-Write-Compare (CCC) teaching method. 23 studies were included in the analysis, evaluating the studies in terms of inclusion and exclusion criteria. In these studies, the percentage of non-overlapping data and effect sizes were calculated with Tau-U calculation techniques, respectively, and in the light of the findings obtained, evaluations were made on whether the teaching method used in the teaching of academic skills was effective or not. In addition, it has been evaluated whether these applications are scientifically based applications with the meta-analysis method. The findings revealed that 9 studies met the criterion of“acceptability”and when the effect sizes of these studies were examined, it was concluded that the studies that met the criteria were the most effective, followed by only one ineffective study, followed by effective studies. In the study, various suggestions were made for practice and future research.