Ruhsal-duygusal engelli bireylerin sosyal içerme aracı olarak istihdam deneyimleri
Employment experiences of individuals with mentally-emotionallydisabilities as a social inclusion tool
  1. Tez No: 739229
  2. Yazar: MERVE NUR OKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Work, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmada ruhsal-duygusal engelli bireylerin sosyal içerme aracı olarak istihdam deneyimlerini keşfetmek amaçlanmaktadır. Araştırmada ruhsal-duygusal engelli bireylerin istihdam süreçlerinde hangi deneyimleri yaşadıkları, deneyimleri nasıl algıladıkları ve deneyimlerin sosyal içermeye etkileri anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Ruhsal-duygusal engelli bireylerin istihdam deneyimlerini keşfetmek amaçlandığı için araştırma deseni olarak betimsel fenomenoloji tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu istihdam deneyimine sahip ruhsal-duygusal bozukluğu olan on üç bireyden oluşmaktadır. Araştırma verileri çalışma grubunda yer alan katılımcılardan derinlemesine görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde MAXQDA 2020 programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda ruhsal-duygusal engelli bireylerin sosyal içerme aracı olarak istihdam deneyimlerine ilişkin sosyal içerme algısı, çalışma hayatında engelli birey ve sosyal içermeye yönelik hayal edilen iş olmak üzere üç ana temaya ulaşılmıştır. Ruhsal-duygusal engelli bireylerin sosyal içermesi için istihdamın güçlü bir enstrüman olduğu; ancak istihdam aracılığıyla sosyal içerme sağlanması için bazı koşulların var olması gerektiği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda ana temaların ve alt temaların içerikleri detaylı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to explore the employment experiences of individuals with mental-emotional disabilities as a social inclusion. In this research, it has been tried to understand what experiences mentally-emotionally individuals have in employment processes, how they perceive their experiences and the effects of experiences on social inclusion. Qualitative research method was preferred in accordance with the purpose of the research. Descriptive phenomenological research design was used as it was aimed to explore the employment experiences of individuals with mental-emotional disabilities. The study group of the research consists of thirteen individuals with mental-emotional disorders who have employment experience. The research data were obtained from the participants in the study group by in-depth interview technique. MAXQDA 2020 was used to analyze the data. As a result of the research, three main themes have been reached: the perception of social inclusion, disabled person in work life and the imagined job for social inclusion. Employment is a powerful instrument for the social inclusion of individuals with mental-emotional disabilities; however, it has been determined that some conditions must exist in order to ensure social inclusion through employment. In line with the findings, the contents of the main themes and sub-themes have been presented in detail.