Kredi genişlemesinin ihracat, ithalat ve cari açık üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effect of credit expansion on exports, imports and current account: The case of Turkey
- Tez No: 739233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAYFUR AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde görülen en önemli ekonomik zorluklardan birisi yatırım sermayesi eksikliğidir. Yine bu tür ülkelerde görülen kredi hacmindeki genişlemeler ve daralmalar ise ekonominin bütünü üzerinde önemli etkilere neden olmaktadır. Ayrıca herhangi bir ülke ekonomisi küreselleşmenin bir getirisi olarak diğer ülke ekonomileri ile doğrudan ilişki içinde bulunmaktadır. Doğal olarak devletlerin en önemli hedeflerinden birisi olan ihracat artışı kavramı aynı zamanda yarı mamul ya da mamul ithalatının da kapısını açmaktadır. 2008 ABD mortgage krizi, yine ABD-ÇHC ticaret savaşlarında görüldüğü üzere ülke ekonomileri ülkelerin birbirlerine kimi zaman uyguladıkları ambargolardan veya siyasi gerginliklerinden etkilenmektedir. Hassas ekonomik dengeler üzerine inşa edilmiş olan ülke ekonomileri bir taraftan yatırım sermayesi bulma çabası içinde olurken, diğer taraftan dünya siyasetinde görülen gerginliklerden ve dünya ekonomilerinde meydana gelen ekonomik şoklardan da nasibini almaktadır Yine ülke yöneticileri diğer ülkelerin siyasi ve ekonomik tercihleri kaynaklı ekonomik şoklardan kaçınma amaçlı politikalar yürütürler Bu tür politikalar ise döviz kuru politikaları, faiz politikaları, gümrük tarifeleri... gibi geniş bir yelpazede yürütülmektedir Tüm ekonomik ve politik çabaların sonuçları ise ülke ekonomilerin özet bilgilerini barındıran ödemeler bilançosunda görülmektedir. Özellikle ödemeler bilançosunda yer alan cari işlemler hesabı ve bu hesabın alt kalemlerini oluşturan mal ticareti alt kalemi bu noktada önem kazanmaktadır. Yukarıda anlatılan nedenlerden dolayı bizde bu çalışmamızda 2013-01, 2021-12 dönem aralığında Türkiye ekonomisinde önemli yeri olan kredi hacmindeki gelişmenin ithalat, ihracat ve cari acık verileri üzerindeki etkilerini Granger nedensellik analizi yoluyla araştırmaktayız. Deney sonuçlarına göre ithalat ve ihracat değişkenleri kredi hacminin nedeni olmaktadır. Son olarak kredi hacmi ile cari açık değişkenleri arasında bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The most important problem of developing countries is the lack of investment capital. on the other hand, the expansion and contraction in the volume of loans observed in these countries have significant effects on the economy. the economy of any country is in a relationship with other economies as a result of globalization. Naturally, the increase in exports, which is one of the most important goals of the states, also leads to the import of semi-finished or finished products. countries with delicate economic balances are both looking for investment capital and are affected by political and economic shocks. Again, the country's rulers carry out policies aimed at avoiding economic shocks caused by the political and economic preferences of other countries. These policies are exchange rate policies, interest rate policies, customs tariffs are examples of these policies. The results of these policies are seen in the balance of payments, which presents the summary information of the economies. in the balance of payments ; the current account and the goods trade sub-item that make up the sub-items of this account are becoming important. in this study, we investigate the effects of the development in credit volume, which has an important place in the Turkish economy in December 2013-01, 2021-12, on import, export and current account deficit data with Granger causality analysis. According to the experimental results, import and export variables are the reason for the loan volume. there was no relationship found Dec the loan volume and the current account deficit variables.