Alternatif bir finans uygulaması olarak tasarrufa dayalı finans sistemi ve katılım bankacılığı ile maliyet karşılaştırması
As an alternative financing practice: Saving based financing system and a cost comparison with department of participation banking
- Tez No: 739232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER BAYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ekonomi ve finans yönetimi insanlık tarihi boyunca önemini korumuş ve özellikle küreselleşen dünyada finans sektörü son elli yılda değişimleri domine eden başat faktörlerden biri haline gelmiştir. 20. Yüzyılın ortalarından itibaren, temelde Müslümanların finansal yaşamlarını sürdürebilecekleri alan açmaya çalışan İslami Finans bir alternatif olarak oluşturmuştur. İslami finansın gelişimi için sistemin ürün ve hizmetlerini çeşitlendirerek arttırması hayati bir önem arz etmektedir. Bu çerçevede İslami finansın ana omurgasını oluşturan Katılım Bankacılığı haricindeki uygulamalara yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesi, İslami Finansın gelişimine fayda sağlayacaktır. Araştırmada ilk olarak İslami finansın temel ilkelerine yer verilmiş ve sonrasında her iki sistem ile ilgili tanımlamalar yapılarak kavramsal çerçeve belirtilmiştir. Son olarak bir tüketicinin konut alımında her iki sistemi tercih etmesi sonucunda katlanmış olduğu reel maliyetler karşılaştırılarak maliyet analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, Tasarruf Finans Sisteminde sisteme ilk girilen zaman ile hedeflenen tasarrufa ulaşılıncaya kadarki geçen zamana kadarki konut fiyat endeksindeki değişimlerin maliyette önemli bir etken olduğuna ulaşılmıştır. Bu sürenin uzaması nispetinde katılım bankacılığından finansman kullanmanın tüketici için daha avantajlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economy and finance management has maintained its importance throughout the history of humanity, and especially in the globalizing world, the finance sector has become one of the dominant factors that dominate the changes in the last fifty years. Since the middle of the 20th century, Islamic Finance has been created as an alternative, basically trying to open a space where Muslims can continue their financial lives. For the development of Islamic finance, it is vital that the system diversifies and increases its products and services. In this context, the realization of applications other than Participation Banking, which constitutes the main backbone of Islamic finance, will benefit the development of Islamic Finance. In the research, firstly, the basic principles of Islamic finance were included and then the conceptual framework was stated by making definitions about both systems. Finally, a cost analysis was made by comparing the real costs incurred by a consumer as a result of choosing both systems in the purchase of a house. As a result, it has been found that the changes in the housing price index between the first time the system is entered in the Savings Finance System and the time until the targeted savings are achieved are an important factor in the cost. It has been concluded that it is more advantageous for the consumer to use financing from participation banking in proportion to the prolongation of this period.