Seçim coğrafyası kapsamında 2014-2019 yılları arasındaki seçimlerin mekansal analizi: Karaman örneği
Spatial analysis of elections between 2014-2019 within the scope of election geography: The case of Karaman
- Tez No: 739237
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Siyasal Bilimler, Geography, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Seçimler, yaşamın ve demokrasinin değişmez bir parçası olmuştur. Demokrasi ile gelişen bu kavram ve süreçler, toplumsal hayatın değişmesine ve gelişmesine imkân sağlamıştır. Toplumsal dinamikler, liderler ve siyasi yapılar bu süreci sürekli değiştirmiş ve yeni kavramlarla desteklemişlerdir. Siyasi hayatın oluşması ve seçim sürecinin ortaya çıkmasında en büyük yapı taşı insan olmuştur. İnsanlar kendi yaşam dinamiklerini ve değişimlerini, kendi özgür iradesi ile belirleme yolunda ilk adımlarını seçim süreciyle atmış bulunmaktadırlar. Bu çalışmanın temel amacı; Seçimlerin insan üzerindeki etkilerine ortaya çıkarmak, toplumun siyasi görüş ve seçim algısına yönelik mekânsal bir bakış açısı sağlamak, oy verme sürecindeki temel etkileri ve buna zemin hazırlayan bazı süreçleri inceleyerek, açıklamaktır. Bu çalışmanın diğer bir amacı ise; Karaman ili, ilçe ve köylerini baz alarak, bu bölgede ve coğrafyada yaşayan insanların seçim algılarını, aynı zamanda buradaki insanların siyasi görüşlerini ve oy kullanma süreçlerindeki etkili olan coğrafi faktörleri ortaya çıkarmak, konunun diğer bir amacıdır. Araştırmada; Karaman il, ilçe ve mahallelerinde, siyasi partilerin ve liderlerin 2014 yılından itibaren yapılan tüm seçimlerde aldığı oy oranları hesaplanmış, bu hesaplamalar il, ilçe ve mahalle bazında haritalara aktarılmış, yine seçim sürecinde değişime uğrayan il, ilçe ve mahalleler tespit edilip, bu değişim sürecindeki temel sebepleri ortaya koymak amacıyla, bölgedeki tüm fiziki ve beşerî etmenler incelenmiştir. Yapılan çalışma ve elde edilen bulgular neticesinde, 2014-2019 yılları arasında yapılan seçimlerin değerlendirilmesi sonucunda; insanların bulunduğu coğrafi bölgenin, sosyo-kültürel yaşantının, eğitim ve gelişmişlik düzeyinin, bu süreci doğrudan etkilediği, gelecekte yapılacak olan seçimlere zemin hazırladığı, bölgedeki fiziki unsurların ve beşeri yapının seçimlerde ana yapıyı oluşturduğu, siyasi parti imajı ve aday imajının seçmen üzerinde oldukça önemli olduğunu, yerel seçimlerle, milletvekili genel seçimleri arasında oy farklılıkları yaşandığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Elections, ıt has been an invariable part of life and democracy until today. These concepts and processes, which have developed with democracy, have allowed social life to change and develop. Social dynamics, leaders and political structures have constantly changed this process and supported it with new concepts. The biggest element in the formation of political life and the emergence of the election process has been human. People have taken the first steps to determine their own life dynamics and changes with their own free will, through the selection process. The main purpose of this study; It is to reveal the effects of elections on people, to provide a spatial perspective on the political view and election perception of the society, to explain the main effects in the voting process and some processes that prepare the ground for it. Another aim of this study is; Another aim is to reveal the election perceptions of the people living in this region and geography, as well as the political views of the people here and the geographical factors that are effective in the voting processes, based on the province of Karaman, its districts and their villages. In the research; Votes received by political parties and leaders in all elections between 2014-2019 in Karaman province, its district and neighborhoods were calculated, these calculations were transferred to maps on the basis of provinces, districts and neighborhoods. In order to reveal the main reasons, all physical and human factors in the region were examined. As a result of the study and the findings obtained, as a result of the evaluation of the elections made between 2014-2019. The geographical region, socio-cultural life, education and development level of the people directly affect this process, prepare the ground for the elections to be held in the future, the physical elements and human structure in the region constitute the main structure in the elections, the image of the political party and the candidate image are very important on the voters, It has been revealed that there are differences in votes between the general elections and the parliamentary elections.