Parametrik tasarım yaklaşımı ile tasarlanan oturma bankının üniversite öğrencileri üzerinde etkisi: Afyon Kocatepe Üniversitesi örneği
The effect of a seating bench designed with a parametric design approach on university students: An example of Afyon Kocatepe University
- Tez No: 739236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE EBRU OKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Peyzaj Mimarlığı, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Landscape Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, oturma banklarında fiziki mesafe oluşturulmasının üniversite öğrencileri üzerindeki etkilerinin belirlenmesine odaklanılmıştır. Parametrik tasarım yöntemiyle bilgisayar destekli çizim programıyla fiziki mesafeli ve fiziki mesafesiz oturma bankları tasarlanması ve anket çalışması düzenlenmiştir. Anket çalışması Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencilerine yönelik uygulanmıştır. Anket için Güzel Sanatlar Fakültesinin iç ve dış mekanları tercih edilmiştir. Ankete 300 kişi katılmıştır. Elde edilen verilerde, parametrik tasarım yöntemiyle tasarlanmış oturma banklarına karşı olumlu bir yaklaşım sergiledikleri görülmüştür. Ayrıca pandemiden kaynaklı olarak fiziki mesafe oluşturulmuş oturma bankını; fiziki mesafe oluşturulmamış oturma bankına göre daha çok tercih ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim of this study is to determine the effects of creating physical distance on university students on seating benches. Parametric design method, computer aided drawing program, physical distance and physical distance free seating benches design and survey study were organized. The survey study was conducted for the students of Afyon Kocatepe University Faculty of Fine Arts, Interior Architecture and Environmental Design. The interior and exterior spaces of the Faculty of Fine Arts were preferred for the survey. 300 people participated in the survey. In the data obtained, it was observed that they showed a positive approach towards the seating benches designed by parametric design method. In addition, it was found that they preferred the seating bench with a physical distance created due to the pandemic; rather than the seating bench without a physical distance created.