Tasarımda çeşitlenme yöntemlerinin grafen iplik içeren örme kumaş yüzeylerine uyarlanması
Adapting methods of differentiation in design to knitted fabric surfaces containing graphene yarn
- Tez No: 739241
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ NURHAN ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tasarım oluşturma süreci ilk olarak bir araştırma süreciyle ile başlayıp, ürünün ortaya çıkma aşamasında gerçekleşebilecek tüm yaratıcı süreçleri içerisinde barındırmasıyla devam eder. Bu yüzden yaratıcılık, tüm üretim alanlarında olduğu gibi, tekstil ve örme kumaş tasarımında da ürünün diğerlerinden ayırt edilmesini sağlar. Böylelikle kullanıcıların daha fazla ilgi ve ihtiyaçlarını karşılayan vazgeçilmez bir unsur olur. Tekstil alanında örme kumaşların üretimi yıllara göre gittikçe artmaktadır. Örme kumaşların; iyi bir elastikiyete sahip olmaları, hava geçirgenliğinin iyi olması, hafif, yumuşak, hacimli ve dökümlü bir yüzeye sahip olması gibi özellikleri bu kumaşları daha çok tercih edilir hale getirmiştir. Fakat bunun yanı sıra gelişen teknoloji ile inovatif ürünlerin ortaya çıkması da örme kumaş tasarımında çeşitliliğin artmasına ve daha fazla üretilmesine olanak sağlamıştır. Özellikle son zamanlarda birçok alanda etkinliği olan grafen, örme kumaş tasarımında inovatif ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ürünün çeşitli alanlarda kullanımı olduğu gibi tasarım alanında da yaratıcılıktan faydalanılarak kullanmak mümkündür. Bu nedenle yapılan tasarımlarda öne çıkan yöntemlerin çeşitlilik göstermesi gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında ilk olarak örme kumaş tasarımı için gerekli araştırmalar yapılmış ve bu araştırma sonucu grafen ipliğin iletkenlik özelliği üzerinde durulmuştur. Çalışmada grafen ipliğin örme kumaş üzerine etkisini ortaya çıkarmak için tasarım çeşitlenme yöntemlerine başvurulmuştur. Bu yöntemler altın oran tasarımı, biomimikri tasarım, fraktal geometrik tasarım ve algoritmik tasarım olmak üzere dört ana gruba ayrılmaktadır. Çalışmanın sonucunda dört yönteme ait temalar belirlenmiş ve her yöntemden üçer adet olmak üzere toplam on iki adet tasarım yapılmıştır. Tasarımlar simülasyonlarla canlandırılmış ve biri ürün haline getirilerek bir örme kumaş firmasının kataloğu arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The design creation process begins with a research method and continues with the product containing all the creative processes that can take place during the emergence phase. Therefore, creativity, as in all production areas, allows the product to be distinguished from others in textile and knitted fabric design. In this way, it becomes an indispensable element that meets the more interests and needs of the users. The production of knitted fabrics in the field of textiles is increasing over the years. Knitted fabrics; their characteristics such as having a good elasticity, good air permeability, light, soft, voluminous and cast surface have made these fabrics more preferable. However, the emergence of innovative products along with the developing technology has allowed for increased diversity and more production in knitted fabric design. Graphene, which has been effective in many fields especially recently, comes across as an innovative product in knitted fabric design. As this product is used in many areas, it is possible to use it by taking advantage of creativity in the field of design. Therefore, the methods used in the designs should vary. Within the scope of this thesis study, the necessary researches were first carried out for knitted fabric design and as a result of this research, the conductivity feature of graphene yarn was emphasized. In the study, design diversification methods were used to reveal the effect of graphene yarn on knitted fabric. These methods are divided into four main groups: gold ratio design, biomimicri design, fractal geometry design and algorithmic design. As a result of the study, the themes of bellonging to four methods were determined and a total of twelve designs were made, three of each method. The desing were animated with simulations an done of them was turned into a product and was included in the catolug of a knitted fabric company.