Kronik Hepatit C hastalarında peg-interferon alfa-2a ve ribavirin kombine tedavisinin HCV viremisi ile serum fibrosis ve anjiogenezis faktörleri üzerine etkileri
The effect of combinated pegylated –interferon and ribavirin treatment on viremia, serum angiogenesis and fibrosis factors in patients with chronic hepatitis C
  1. Tez No: 604165
  2. Yazar: ÖZLEM YÖNEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAB ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Anjiogenezis var olan damarlardan yeni mikrodamarların oluşumudur ve organizmada gerek sağlıklı gerekse patolojik pek çok durumla ilişkilidir. Son yıllarda anjiogenezis en çok araştırılan fenomenlerden biridir çünkü hastalık patogenezinde rol oynar ve terapötik hedef potansiyeli vardır. Çalışmamızda kronik C hepatitinin serum anjiogenezis belirteçleriyle ilişkisini ve antiviral tedavinin bu belirteçlere etkisini araştırdık. 22 yeni tanımlanmış kronik C hepatiti hastasında peg-interferon alfa-2a ve ribavirin tedavisi öncesi , tedavinin 6.ayında ve control gurubunda (18 olgu) serum vasküler endotelyal growth faktör(VEGF), angiopetin-2(Ang-2) ve sTie-2 düzeylerini çalıştık. Tedavi öncesi kontrol gurubuna gore yalnızca anjiogenezis inhibitörü olan sTie-2 düzeyinin yüksek olduğunu ve tedavi ile yalnızca bu faktörde azalma yönünde anlamlı bir değişimi saptadık. Ayrıca tedavi ile sTie-2 düzeyindeki azalmanın HCVRNA düzeylerindeki azalma ile anlamlı bir korelasyon gösterdiğini saptadık, ancak fibrozis göstergesi olarak seçtiğimiz AST/ALT oranı ile hiçbir anjiogenez belirteci arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Sonuç olarak HCV virüsünün sTie-2'yi artırarak normalde bir savunma mekanizması olan karaciğerde yara iyileşmesini baskılayabileceği hipotezine vardık , ancak bu hipotezin kanıtlanması için ileri moleküler ve klinik çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis is defined as the formation of new microvasculature from preexisting blood vessels and it is associated with various physiological conditionsin an organism. It has become one of the most thoroughly investigated pathophysiological phenomena in the last few years because of the key role it plays in disease pathogenesis and its potential as a therapeutic target . We investigated the association of chronic hepatitis C with angiogenesis soluble factors , and the effect of antiviral treatment on angiogenesis markers. Vascular endothelial growth factor(VEGF), angiopetin-2(Ang-2) and soluble Tie-2 (sTie-2) were determined in the serum of 22 naïve chronic hepatitis C patients, before and at the 6th month of antiviral combination therapy with pegylated interferon alpha-2a plus ribavirin and in 18 healthy controls. Chronic hepatitis C patients showed elevated baseline sTie-2 levels which were decreased significantly after therapy.Also there was a significant correlation between the decrease in HCVRNA levels and the decrease in sTie-2 levels by treatment. But we could not find any correlation between the AST/ALT ratio which we had chosen as a fibrosis marker with any of the angiogenesis factors. As a result we hypothesized that HCV virus could suppress tissue repair in liver which is a normally defense mechanism by inhibiting sTie-2. Further molecular and clinical studies are needed to confirm this hypothesis