MÖ 3. binde Habur Nehri Havzasında konut mimarisi ve coğrafyanın yerleşim bölgesi seçimindeki rolü
Residential architecture and geography's role in settlement region selection in the 3rd Millenium BC the Khabur River Basin
  1. Tez No: 739283
  2. Yazar: HİRA NUR ERİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TUBA ÖKSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Toplumlar çevre koşullarına uyum sağlayabilecekleri ve yaşamak için gerekli kaynaklara ulaşabilecekleri bölgelerde yaşamayı tercih etmiştir. Yerleşim yeri seçiminde coğrafi etkenler ele alındığında, Habur Havzası yerleşimlerini çevreleyen mineral bakımından zengin topraklardan oluşan yüksek verimli tarım alanlarının yanı sıra yerleşimlerin yakın konumlandığı Abdulaziz, Sincar ve Mardin Eşiği dağlarındaki hammadde kaynaklarının da etkili olduğu düşünülmektedir. Bölgesel çalışmalar sayesinde günümüzden 5000 yıl önce Habur Havzası'nda yaşamış toplumların kültürel bağıntıları, Yeni Arkeoloji uygulamaları üzerinden incelenmiştir. Yerleşim planlamalarının ve konutların kronolojik ve yerel farklılıklarının saptanması için Orta ve Yukarı Habur Havzasının yerleşim alanlarında toplam 18 arkeolojik alan araştırılmıştır. Bu alanlar dört alt bölge üzerinden incelenerek yerleşim ve konut planlamaları bakımından yerel farklılıkları ve çevre bölgelerle benzerlikleri ele alınmıştır. Elde edilen veriler ışığında, Yerleşim Analiz Yöntemleriyle yerleşim şemaları oluşturulmuş ve konut tipleri incelenmiştir. Bu incelemelere göre, EC 1 evresine tarihlendirilen A tipi konutlarda çiftçilerin, EC 2-3 evrelerinde A ve B tipi konutlarda çiftçi ve zanaatkarların ve EC 4-5 evrelerinde C ve D tipi konutlarda tüccarların yaşamış olabileceği düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER:Arkeoloji, Coğrafya, Habur Havzası, Orta Habur, Yukarı Habur, Bölge, MÖ 3. Bin, Konut Mimarisi.
Özet (Çeviri)
Societies have preferred to live in areas where they can adapt to environmental conditions and access the resources they require to survive. Considering geographical factors in settlement selection, it is believed that raw material resources in the Abdulaziz, Sincar, and Mardin Esigi mountains, where the settlements are located nearby, are also effective, as are highly productive agricultural areas consisting of mineral-rich soils surrounding the Habur Basin settlements. The cultural relations of the societies that lived in the Habur Basin 5000 years ago were examined using New Archeology practices thanks to regional studies. In order to determine the chronological and local differences of the settlement plans and houses, 18 archaeological sites in the Middle and Upper Habur Basin settlement areas were investigated. These areas were studied in four sub-regions, and their local differences in terms of settlement and housing planning, as well as their similarities with neighboring regions, were discussed. Based on the data collected, settlement schemes were developed using the Settlement Analysis Methods, and house types were investigated. According to these investigations, it can be suggested that farmers may have lived in Type A houses defined in the EC 1 phase, farmers and craftsmen in Type A and B houses defined in the EC 2-3 phases, and merchants in Type C and D houses defined in the EC 4-5 phases. KEYWORDS:Archaeology, Geography, Khabur Basin, Middle Khabur, Upper Khabur, Region, 3rd Millenium BC, Household Architecture.