M.Ö. 3. binin ikinci yarısı ile 2. binin ilk çeyreğinde seramik bakımından Orta Anadolu ve Kuzey Suriye ilişkileri
The Relations between central Anatolia and Northern Syria according to pottery types between the second half of the 3rd millennium and the first quarter of the 2nd millennium B.C.
- Tez No: 62570
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
VII. Özet M.Ö. 3. binin ikinci yarısı ile 2. binin ilk çeyreğinde seramik bakımından Orta Anadolu ve Kuzey Suriye ilişkileri bu tezin konusudur. Bu konu üzerinde daha önce belirli kap tipleri nedeniyle T.Özgüç, N.Özgüç, M. Mellink, K. Emre araştırma yapmışlardır. Konumuz oluşturan, en önemli malzeme, Kaniş ve Kaniş Karum 'undan ele geçen malzemelerdir. Biz, Kuzey Suriye'de yapılan yeni kazıların sonuçularını dikkate alarak, benzer örnekleri kapsamlı bir şekilde değerlendirmekteyiz. M.Ö.3.binde Orta Anadolu'da görülen Kuzey Suriye kökenli seramikler çeşitli gruplardan oluşmaktadır. Bu tür seramikler Erhanedan II- Post Akkad döneminde kullanılmıştır. Ancak bu tiplerin tarihlendiri eleri hakkında (flask tipi ile alabastron tipi arasındaki gibi), tipler arasında görülen farklılıklar üzerinde daha geniş bir şekilde durmaya çalıştık. Bunlar arasında bazı tipler en çok Akkad döneminde kullanılmış gibi gözükmektedir (Tablo 1). Bunların dışında Kuzey Suriye'nin bazı merkezlerin de az da olsa Anadolu kökenli seramikler bulunmaktadır. Bu veriler iki bölge arasındaki ilişkilerin tek taraflı olmayıp karşılıklı olduğunu göstermektedir. M.Ö. 3.binde Orta Anadolu'nun, en çok Orta Fırat bölgesi ile sık ilişkiler içinde olduğunu gözlemledik. Ayrıca Orta Anadolu kökenli seramiklerin bulunduğu merkezlerde yine Orta Fırat bölgesindedir. Kuzey Suriye'den Orta Anadolu'ya ulaşım, Gaziantep- Maraş (Elbistan) ya da Kilikya üzerinden gerçekleşmiştir. Şimdiye kadar elde edilen verilere göre en çok Kilikya üzerindeki yol kullanılmış gibi görünmektedir. Ancak, bu konuyu daha iyi aydınlatmak için özellikle, bu döneme ait Kilikya, Maraş ve Gaziantep bölgelerindeki araştırmaların çoğaltılması gerekmektedir. M.Ö.2. binin başlarında yani, Orta Anadolu'da ve özellikle Assur Ticaret Kolonileri Çağında M.Ö. 3.binden daha çeşitli ithal seramik tiplerinin varlığı anlaşılmaktadır. Bu döneme ait Kuzey Suriye kökenli seramikler, Kaniş Karumu'nda, yazılı belgelerle birlikte tarihlendirilmektedir (Tablo). Yazılı belgelerin ışığında, Assur Ticaret Kolonileri Çağının erken evresinde Kaniş Karum ile Assur arasında sıkı ilişkiler söz konusudur. Ancak, Assur ile Kaniş arasındaki ticaretin, Kuzey Suriye'nin bazı merkezleri üzerinden yapldığı anlaşılmaktadır. M.Ö.2.binde, M.Ö. 3.bin döneminde olduğu kadar Orta Anadolu ile Orta Fırat bölgesi arasında sık ilişkiler görülmemektedir. Arkeoloji verilerine göre Karum'un II. yapı katında, Klikya ve Orta Fırat bölgesine hakim olan tipler bulunurken, Karum'un I. yapı katında Kuzeybatı Suriye ve Habur bölgesi ile ilişkili olan seramikler ağırlık kazanmıştır. 125
Özet (Çeviri)
VIII. Summary The subject of this study is the relations with according between Central Anatolia and Northern Syria in the Third and Second Millennium B.C according to pottery types. T.Özgüç, N. Özgüç, M. Mellink and K. Emre have conducted studies on the matter previously due to the certain types of imported pottery. The most important materials were obtained from Kanish and Kanish Karum. By taking into consideration the new excavations in Northern Syria, similar examples are evaluated in a synthetic manner. The imported pottery from Northern Syria that are found in the Central Anatolia in the Third Millennium B.C. formed various groups. These types of pottery were dated Early Dynasty 1 1- Post Akkad period. However, we have tried to focus mainly upon the differences observed between the types (such as between Syrian bottle flask type and alabastron type) in the chronological base. Among these, some types have appeared to be used mainly in the Akkad period (Table 1). In addition, pottery of Anatolian origin were found at small quantities in some centers of Northern Syria. This data suggests the fact that the relations were mutual and not single sided. In the Third Millennium B.C. we have observed that the Central Anatolia is mainly in close relations with the Middle Euphrates region. Moreover, the centers, at which the pottery of Anatolia origin were found, are located also in the Middle Euphrates region. Transportation from Northern Syria to the Central Anatolia has been realized via Gaziantep- M araş (Elbistan) or Cilicia. According to the data that, it has been the road via Cilicia has been used the most. However in order to hold light to the matter, the researches on the regions of Cilicia, Maraş and Gaziantep of this period need to be extended. At the beginning of the Second Millennium B.C. in the Central Anatolia, especially in the Assyrian colony period, existence of more varied imported pottery types are confirmed in comparison with Third millennium B.C. Imported pottery can be dated with written documents from Kanish Karum. Under the light of the written documents, in the Level II of Kanish Karum, close relations are observed between Kanish Karum and Assur. However, it is understood that the trading between Assur and Kanish has been realized via certain centers of Northern Syria. In the Second Millennium B.C., the close relations between Central Anatolia and Middle Euphrates region are not confirmed as in the Third millennium B.C. According to the archeological data, the pottery types that are dom inat in the Cilicia and Middle Euphrates region are found in the Level II of Kanish Karum. Incontrary, the imported pottery of Northwestern Syria and Habur region, has increased in the Level I of Kanish Karum. 126