Yem şalgamı tahıl karışımlarının ot verimi ve kalitesinin belirlenmesi
Determination of hay yield and quality of forage turnip and cereal mixtures
  1. Tez No: 739288
  2. Yazar: KADİR YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM GÜLÜMSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma Bilecik ekolojik koşullarında yem şalgamı“YŞ”ile arpa“A”, buğday“B”ve yulaf“Y”karışımlarının (%100+0, %75+25, %50+50, %25+75 ve %0+100) ot verimi ile bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2019-2020 ve 2020-2021 vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Çalışma Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre ve 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Hasat işlemi yalın yem şalgamı ve karışımlarda yem şalgamının çiçeklenme, yalın tahıllarda ise süt olum döneminde yapılmıştır. Karışımlarda, kuru ot verimi, ham protein oranı ve verimi ile asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF), nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF), nispi yem değeri (NYD), toplam fenolik, toplam flavonoid, kondanse tanen, potasyum (K), fosfor (P), kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg) içerikleri belirlenmiştir. İki yıllık sonuçlara göre; en yüksek kuru ot verimi yalın arpa (8.62 t/ha), yalın yulaf (8.62 t/ha), % 75YŞ+25A (8.91 t/ha), %75YŞ+25Y (8.67 t/ha), ), %50YŞ+50A (8.93 t/ha), %50YŞ+50A (8.93 t/ha), %50YŞ+5Y (10.27 t/ha), %25YŞ+75A (9.35 t/ha) ve %25YŞ+75Y (9.50 t/ha) işlemlerinde elde edilmiştir. Ham protein oranı %11.64-21.91 arasında değişmiştir. En yüksek ham protein verimi yalın yem şalgamı (1.44 t/ha), %50YŞ+50Y (1.80 t/ha) ve %75YŞ+25A (1.74 t/ha) karışımlarından elde edilmiştir. İşlemlerin nispi yem değeri 84.96-136.29 arasında olmuştur. Yem şalgamı tahıl karışımlarının mineral madde içerikleri ile sekonder metabolit içerikleri hayvan sağlığı açısından yeterli düzeyde olmuştur. Sonuç olarak yem şalgamı ile arpa ve yulaf karışımlarının yem verimini ve kalitesini iyileştirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca tohum oranları arasında da incelenen özellikler bakımından farklılıklar olmuştur. Buna göre, Bilecik ekolojik koşullarında yem şalgamının arpa ve yulaf ile sırasıyla %25+75 ve %50+50 karışım oranlarında ekilmesinin ot verimi ve kalitesi açısından uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of current study was to investigate the effects of intercropping forage turnip“FT”with cereals (barley,“B”, wheat“W”and oat“O”) for improving forage yield and nutritive value in Bilecik conditions in 2019-2002 and 2020-2021 growing periods. The percentage of forage turnip and cereals in mixtures was 100+0%, 75+25%, 50+50%, 25+75%, and 0+100%, respectively. Experiments were arranged in a randomized complete block design with three replications. Pure forage turnip and mixtures were harvested at the flowering stage based on forage turnip, while the cereals were harvested at milk-dough stages In the mixtures; the hay yield, crude protein yield, relative feed value (RFV), condensed tannin, total phenolic, total flavonoid, and mineral contents (K, P, Ca, and Mg) were determined. The highest hay yield was determined in pure barley (8.62 t ha-1), pure oat (8.62 t ha-1), 75FT+25B% (8.91 t ha-1), 75FT+25O% (8.67 t ha-1), 50FT+50B% (8.93 t ha-1), 50FT+50B% (8.93 t ha-1), 50FT+5OO% (10.27 t ha-1), 25YŞ+75A% (9.35 t ha-1) and 25FT+75O% (9.50 t ha-1). Crude protein ratio ranged between 21.91-11.64%. The highest crude protein yield was determined in pure forage turnip (1.44 t ha-1), 50FT+50O% (1.80 t ha-1) and 75FT+25B% (1.74 t ha-1) mixtures. The RFV ranged from 84.96 to 136.29. Mineral content and secondary metabolite contents of forage turnip cereal mixtures were sufficient in terms of animal health. The present study showed that intercropping of forage turnip with barley and oat improved the hay yield and quality. Besides, there were differences between the seed rates in terms of the traits examined. As a result, in Bilecik ecological conditions, the best results regarding for forage yield and quality were obtained from the FT+B and FT+O mixtures with seed rates of 75:25% and 50:50%, respectively.