Ankara şartlarında yem şalgamı (Brassica rapa L. )'nda farklı sıra aralıklarının yem verimi ve kalitesine etkileri
Effects of plant density on forage yield and quality of forage turnip grown (Brassica rapa L. ) under Ankara conditions
- Tez No: 131316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER SIRRI SEVİMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ŞARTLARINDA YEM ŞALGAMI (Brassica rapa L.)NDA FARKLI SIRA ARALIKLARININ YEM VERİMİ VE KALİTESİNE ETKİLERİ A.TANERBEŞBINAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Cafer Sun Sevimay Bu araştırma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme Tarlasında 2002 yılında Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Deseninde 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Denemede materyal olarak ; özel firmalardan temin edilen dört farklı yem şalgamı çeşidi kullanılmış ve 20,30,40 ve 50 cm olmak üzere dört farklı sıra aralığı uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre, yumru boyu 9.75-13.48 cm, yumru çevresi 14.84-19.82 cm, yumru çapı 4.55-6.15 cm, yeşil ot verimi 2553.6 - 3788.0 kg/da, yumru verimi 3733.3 - 5004.2 kg/da, yeşil ot+yumru verimi 6402.0-8301.0 kg/da, yaprak kuru ot oram % 11.90-14.71, yumru kuru madde oram % 10.41-12.80, yaprak kuru ot verimi 352.3 - 503.8 kg/da,yumru kuru madde verimi 362.57-598.73 kg/da, yaprak ham protein oram % 18.11-22.34, verimi 66.72-106.45 kg/da, yumru ham protein oram % 11.72-17.95, verimi 58.21-87.47 kg/da olarak saptanmıştır. Yeşil yaprak verimiyeşil yaprak+yaş yumru verimi ve ham protein verimleri arasındaki farklılıklar istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Yem şalgamı çeşitleri arasında Volenda ile Polybra, sıra aralıkları bakımından ise 20 cm sıra aralığı en yüksek sonuçları vermiştir. 2003, 49 Sayfa ANAHTAR KELİMELER : Yem Şalgamı (Brassica rapa L.\ sıra aralıkları, yumru boyu, çevresi ve çapı, yeşil ot verimi, yumru verimi, yeşil ot+yumru verimi, yaprak kuru ot oram ve verimi, yumru kuru madde oram ve verimi, yaprak ham protein oram ve verimi, yumru ham protein oram ve verimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis Effects of Plant Density on Forage Yield and Quality of Forage Turnip Grown (Brassica rapa L.) Under Ankara Conditions Ali Taner BEŞBINAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Cafer Sun SEVİMAY This study was carried out at the experimental field of Department of Field Crops Faculty of Agriculture University of Ankara as 3 replications in Split Plots of Randomised Blocks Design in 2002. In the study, 4 different forage turnip cultivars obtained from private seed companies were used as materials and 4 different row spacings (20,30,40 and 50 cm) were tested. According to the results obtained following traits ranged as indicated ; tuber height as 9.75-13.48 cm,tuber perimeter as 14.84-19.82 cm, tuber diameter as 4.55-6.15 cm, green leaf yield as 2553.67-3788.00 kg/da, fresh tuber yield as 3733.33-5004.14 kg/da, green leaf + fresh tuber yield as 6402.00-8301.00 kg/da, dry forage ratio as 1 1.90-14.71 %,dry matter ratio in tuber as 10.41-12.80 %, dry forage yield as 352.33-503.81 kg/da,tuber dry matter yield as 362.57-598.73 kg/da, crude protein ratio in leaves as 18.11-22.34 %, leaf crude protein yield as 66.72-106.45 kg/da, crude protein ratio in tuber as 1 1.72-17.95 %, tuber crude protein yield as 58.51-87.47 kg/da. Statistically important differences were determined between fresh leaf yield,fresh leaf + fresh tuber yield and crude protein yields. Among the turnip cultivars, Volenda and Polybra gave the highest results. On the other hand among the row spacings, 20 cm row spacing gave the highest result. 2003, 49 pages Key Words : Forage turnip (Brassica rapa L.), row spacings, tuber height, perimeterand diameter,green leaf yield,tuber yield,green leaves+fresh tuber yield, dry forage raio and yield,tuber dry matter ratio and yield,leaf crude protein ratio and yield,tuber crude protein ratio and yield.