Olivier Messiaen'ın Catalogue D'oiseaux (Kuşlar Kataloğu) albümünün analizi
Analysis of Olivier Messiaen's Catalogue D'oiseaux (Catalogue of Birds) album
  1. Tez No: 739307
  2. Yazar: SEDA HANCI
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ALTINEL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu eser metni çalışmasında Olivier Messiaen'ın Catalogue d'Oiseaux (Kuşlar Kataloğu) albümü incelenmektedir. Yedi kitap ve on üç eserden oluşan bu albümün her parçasının başlığı bir kuş adıdır. Eserlerde bu kuşlar belirleyici konulardır ancak tek bir başlığa rağmen her eserde pek çok kuş tasvir edilmektedir. Bu kuşların sesleri Messiaen tarafından Fransa'nın çeşitli bölgelerinde yaptığı doğa gezilerinde kaydedilmiştir. Eser iki büyük ana konuya sahiptir: kuş sesleri ve doğa. Kuşlar Messiaen'ın 1950'lerden itibaren ilgi alanı olmuştur. Bu eserde kuşlar sahip oldukları ses, renk ve hareketleriyle bir karaktere dönüştürülmüş ve bulundukları doğa ile betimlenmişlerdir. Eserin analizinden önce Messiaen'ın uzun müzikal yolculuğundaki önemli durakları anlatılmış ve bu yolculukta edindiği müzikal deneyimlerin ışığında 20. yüzyıl piyano repertuvarında önemli bir yeri olan Catalogue d'Oiseaux albümünün analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines Olivier Messiaen's Catalogue d'Oiseaux (Catalogue of Birds) album. The title of each piece in this album, which consists of seven books and thirteen pieces, is named after birds. These birds are defining the subjects in the pieces, however, it contains many birds in their content. The sounds of these birds were recorded by Messiaen during his nature trips in various regions of France. The work has two major themes: bird sounds and nature. Before the analysis of the album, the important moments of Messiaen in his long musical journey were explained and the musical experiences he gained on this journey, the Catalogue d'Oiseaux album, which has an important place in the 20th century piano repertoire, was analyzed.