Essays on credit and reserves
Kredi ve rezervler üzerine makaleler
  1. Tez No: 739331
  2. Yazar: GÜNEY DÜZÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN CÖMERT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KAĞAN PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez gelişmekte olan ülkelerin (GOÜ) parasal alanda karşılaştıkları zorluklarla ilgilenen üç ayrı makaleden oluşmaktadır. İlk makalenin teması GOÜ'lerin düşük seviyede kredi yaratma kapasitesidir. Bu makale, özel olarak, kredi yaratma kapasitesi önündeki engellerden biri olan parasal (finansal) enstrümanların hiyerarşik doğasına odaklanmakta ve bu kavram etrafında GOÜ'lerde yerel para birimi cinsinden kredi yaratmanın önündeki yapısal güçleri ve GOÜ'lerin devasa rezerv biriktirmelerine yol açan yapısal güçleri tartışmaktadır. İkinci makalenin teması, ağır finansal stres ve kriz dönemlerinin, tartışmalı olarak, en önde gelen nedeni olan kredi patlamalarının tespitidir. Bu makale kredi patlamalarının zamana özgü taraflarını ön plana çıkarmakta ve bu amaçla kredi patlamalarını tespit etmeye yönelik yeni bir yöntem geliştirmektedir. Sonrasında, bu yeni yöntemi geniş kapsamlı bir veri setine uygulayarak, kredi patlamalarının zamana özgü ve ülke grupları özelindeki karakteristik özelliklerini ve bankacılık krizleriyle ilişkisini belgelemektedir. Üçüncü makale ise GOÜ merkez bankalarında rezerv yönetimi ve stratejik varlık tahsisi problemiyle ilgilenmektedir. Bu makale, özel olarak, yaygın portföy optimizasyonu yöntemleriyle birden fazla para birimine dayalı finansal varlıklar arasında stratejik varlık tahsisi probleminin çözümü için alternatif bir çerçeve geliştirmektedir. Bu minvalde, majör para birimlerinden oluşan bir sepet kurun hesap birimi olarak kullanılması önerilmekte ve istenen özelliklere sahip bir sepet kurun oluşturulması için genel bir formül sağlanmaktadır. Sonrasında, önerilen çerçevenin performansı genel pratiklerle karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three separate essays that concern some challenges in the monetary sphere of developing countries. The theme of the first essay is the low level of credit creation capacity in developing countries. It focuses on a particular impediment on the credit creation capacity, which is the hierarchical nature of monetary (financial) instruments. The concept of the hierarchy of money is put to use in order to discuss the structural forces that constrain domestic currency denominated credit creation and lead to massive foreign exchange reserves accumulation. The theme of the second essay is the identification of credit booms, which are arguably the most prominent cause of severe financial distress episodes and crises. This essay particularly concentrates on the time-specific aspects of credit booms and develops a modified method for credit boom identification with that purpose. Then, this novel method is applied for a large data set with the purposes of documenting the time-specific and country-group characteristics of credit booms and their relationships with banking crises. The third essay is related to the reserve management and strategic asset allocation for central banks in developing countries. This essay focuses on developing an alternative framework for strategic asset allocation among multiple currencies by using common portfolio optimization methods. It suggests using a basket-currency (consisting of major currencies) as a numeraire by providing a formulation for constructing a basket with desired properties, and then presents the performance of optimization results in comparison to general practices.