The impact of techno-invasion and social support on employee wellbeing: The mediation of emotional exhaustion and the moderation of yoga
Tekno-işgalin ve sosyal desteğin çalışan iyi oluşu üzerine etkisi: Duygusal tükenmişliğin aracı etkisi ve yoganın düzenleyici rolü
- Tez No: 739329
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE PINAR ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma; tekno-istilanın iş talebi, yönetici ve çalışma arkadaşları desteğinin iş kaynakları olarak fiziksel ve psikolojik iyi oluş üzerinde duygusal tükenmişlik yoluyla koşullu dolaylı etkilerini ve yoganın düzenleyici rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Önerilen hipotezleri test etmek için farklı sektörlerde çalışan, ya düzenli olarak yoga uygulayan ya da uygulamayan 353 çalışanın anket verileri kullanılmış ve SPSS AMOS programında yol analizi ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, tekno-istila, duygusal tükenişlik ile pozitif, fiziksel iyi oluş ile anlamlı şekilde negatif ilişkilidir. Yönetici desteğinin duygusal tükenmişlik üzerindeki negatif etkisi desteklenmiştir. Ayrıca yönetici desteği ve çalışma arkadaşları desteğinin fiziksel ve psikolojik iyi oluş üzerindeki pozitif etkileri de desteklenmiştir. Tekno-istila ve yönetici desteğinin duygusal tükenmişlik aracılığıyla fiziksel ve psikolojik iyi oluş üzerindeki dolaylı etkileri anlamlıyken, çalışma arkadaşları desteğinin duygusal tükenmişlik yoluyla fiziksel ve psikolojik iyi oluş üzerindeki dolaylı etkisi önemsizdi. Tekno-istilanın fiziksel ve psikolojik iyi oluş üzerindeki negatif koşullu dolaylı etkisi desteklenmedi, ancak önerilen hipotezin tersi yönünde etkileşimin anlamlı olduğu bulundu. Yoganın, tekno-istilanın duygusal tükenmişlik üzerindeki olumlu etkisini güçlendirdiği bulundu. Yine de, belirli bir tekno-istila düzeyine kadar, yoga uygulayıcılarının duygusal tükenmişlik seviyeleri, yoga uygulamayanların duygusal tükenmişlik seviyelerinden daha düşüktü. Sonuç olarak, bu çalışma, duygusal tükenmişlik ve duygusal tükenmişliğin öncülleri ve sonuçları ile olan ilişkileri hakkında anlamlı sonuçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the conditional indirect effect of techno-invasion as a job demand, supervisor support and co-worker support as job resources on physical and psychological wellbeing through emotional exhaustion whereby yoga is assessed as a moderator. In order to test the hypotheses proposed, survey data were collected from 353 employees working in various sectors including both yoga practitioners and non-practitioners and analyzed by using path analysis in SPSS AMOS. Based on the results, techno-invasion was positively related to emotional exhaustion and negatively related to physical wellbeing. The negative effect of supervisor support on emotional exhaustion was supported. Besides, the positive effects of supervisor support and co-worker support on physical and psychological wellbeing were supported, as well. The indirect effects of techno-invasion and supervisor support on physical and psychological wellbeing through emotional exhaustion were significant, whereas the indirect effect of co-worker support on physical and psychological wellbeing through emotional exhaustion was insignificant. The overall moderated mediation models testing the conditional indirect effect of techno-invasion on physical and psychological wellbeing were not supported, however they were found to be significant in the opposite direction of the proposed hypotheses. Yoga was found to strengthen the positive effect of techno-invasion on emotional exhaustion. Still, up to a certain level of techno-invasion, emotional exhaustion levels of yoga practitioners were lower than the emotional exhaustion levels of non-practitioners. Consequently, the present study provides several insightful results regarding emotional exhaustion and its relationships with its antecedents and consequences.