Three essays on macroeconometrics
Makroekonometri üzerine üç çalışma
- Tez No: 350907
- Danışmanlar: DR. ORHAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, makroekonometri alanındaki üç çalışmadan oluşmaktadır. İlk çalışma, konut piyasasının talep ve arz taraflarını ayrı ayrı modellemektedir. Ampirik analiz kısmında, Ekim 2007 ve Haziran 2012 tarihleri arasında Türkiye konut piyasasının arz ve talep taraflarındaki temel makroekonomik faktörlerin etkilerini belirlemek için vektör hata düzeltme modeli (VECM) tercih edilmiştir. Konut piyasası ile faiz oranı , gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) ve konut fiyatları gibi bazı makroekonomik temel değişkenlerin eşbütünleşik olduğu bulunmuştur. İki eşbütünleşik denklem delili ışığında, Türkiye'deki konut talebi ve arzı üzerindeki değişkenlerin etkisini incelemek için hata düzeltme modeli tahmin edilmiştir. Talep tarafında bağımlı değişken reel mortgage kredi hacmi iken, arz tarafını açıklayan bağımlı değişken ise yapı ruhsatı izin sayısıdır. Bu çalışma, makroekonomik değişkenlerin mortgage kredilerinin ve yapı ruhsatı izin sayısının dinamik davranışları üzerinde farklı etkilere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, yapısal VECM'e dayalı dürtü yanıtı analizi Türkiye'deki konut piyasasının ekonomideki şoklara duyarlı olduğunu göstermektedir. Bu makale aynı zamanda öngörü hata varyans ayrışmasını (FEVD) gösterir ve reel konut fiyatlarının ve kişi başına düşen reel GSYH'nin uzun vadede konut piyasasındaki önemli rolünü belirtir. Bu nedenle, Türkiye'deki konut piyasası içerisinde reel konut fiyatların ve gelire dayalı politika uygulamalarının önemini işaret etmekteyiz. İkinci çalışma, Standard and Poor's (S&P) tarafından global gelişmekte olan piyasalara verilen ülke kredi derecelerinin arkasında yatan makroekonomik faktörleri tanımlar. Sermaye piyasalarının finansal entegrasyonu ve küreselleşmesi, ülkeler arasındaki sermaye girişlerini/çıkışlarını kolaylaştırmıştır. Ülke kredi dereceleri ekonomik mali ve siyasi durum için bir sinyal görevi görmektedir. Sermaye girişlerini ve yatırımları çekmek anlamında bu dereceler çok önemlidir. Bu durum, gelişmekte olan pazarlar için hayati derecede önemlidir. Derecelendirme kuruluşları açıkça kendi metodolojilerini ortaya koymamasına rağmen, çeşitli ekonometrik modeller kullanılarak farklı değişkenlerin kredi dereceleri üzerindeki etkileri tahmin edilebilir. Kredi derecelendirme kuruluşlarının performanslarına gelen ağır eleştirilere ilişkin olarak, belirli bir ülke kategorisi içinde devlet kredi derecelerini incelemek istemekteyiz. Bu çalışmada biz, makroekonomik faktörlerin gelişmekte olan piyasaların kredi derecelerine etkilerinin incelemekteyiz. Çeşitli yaklaşımlar kullanılarak, en uygun faktörlerin Bütçe Dengesi/GSYH, kişi başına düşen GSYH, Yönetişim Göstergeleri ve Rezervler/GSYH olduğu bulunmuştur. İlginçtir, S&P'nin Türkiye için kredi notu değerleme performansının, özellikle yüksek kredi derecelerinde, zayıf olduğuna ulaşılmıştır. Son olarak, üçüncü çalışmada yeni bir korelasyon katsayısı tanıtılmaktadır. Literatürde, zaman serileri içerisindeki korelasyon kavramı oldukça dikkat çekmektedir. Korelasyonun kullanımı, Sosyal Bilimler ve Finans alanlarında önemli bir role ulaşmıştır. Örneğin, Finans'daki“pair trading”işlemi, hisse senedi fiyatları, getirileri vb. değerlerin korelasyonu ile alakalıdır. Genel olarak, kullanımını kısıtlayan birçok temel varsayımları olmasına rağmen, Pearson korelasyon katsayısı yukarıda bahsedilen alanlarda kullanılmaktadır. Burada biz, veri noktalarının gecikme farkını hesaba katan yeni bir korelasyon katsayısı tanıtmaktayız ve bu yeni korelasyon katsayısının özelliklerini incelemekteyiz. İki değişkenin kovaryasyonunun zaman içerisindeki yönünü göstermede, yeni korelasyon katsayısının daha uygun olduğunu göstermekteyiz. Ayrıca, yeni korelasyon katsayısı ile Pearson korelasyon katsayısının ve Eğilimden Arındırılmış Çapraz Korelasyon Analizi'nin (DCCA) performanslarını, simüle örnekler üzerinden karşılaştırmaktayız. Anahtar Kelimeler (Türkçe):Konut Arzı, Konut Talebi, Eşbütünleşme, VECM, Türkiye, Devlet Kredi Dereceleri, Sıralı Yanıt Modelleri, Pearson Korelasyon Katsayısı, Durağanlık, Durağan Olmayan Zaman Serileri
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of three essays on the area of macroeconometrics. The first essay models the demand and supply sides of the housing market separately. In the empirical analysis, the vector error correction model (VECM) is preferred to identify the impacts of fundamental macroeconomic factors on the demand and supply sides of the Turkish housing market between the period of October 2007 and June 2012. It is found that the housing market and macroeconomic fundamentals, such as the interest rate, gross domestic product (GDP) and housing prices are cointegrated. In light of the evidence on two cointegrating equations, the error correction model is estimated to examine the effect of the variables on housing demand and supply in Turkey. While the dependent variable on the demand side is real mortgage credit volume, the dependent variable explaining the supply side is the number of construction permit. The study reveals that the macroeconomic variables have different impacts on the dynamic behavior of mortgage credit and construction permit numbers. Additionally, the impulse response analysis based on structural VECM suggests that the housing market in Turkey is sensitive to shocks in the economy. This essay also presents forecast error variance decompositions (FEVD) and indicates the important role of real house prices and real GDP per capita on the housing market in the long run. Therefore, we point out the significance of policy implications of real prices and income in the Turkish housing market. The second essay identifies the macroeconomic factors behind the sovereign credit ratings of global emerging markets assigned by Standard and Poor's (S&P). The financial integration and globalization of capital markets have facilitated the capital inflows/outflows among countries. Sovereign credit ratings have served as a signal for countries' economic, financial and political situation. Ratings are very important in the sense that they attract capital inflow and investments. This is especially vital for emerging markets. Although the rating agencies do not explicitly reveal their methodologies, it is possible to guess the effects of several variables on ratings by using various econometric models. Concerning the heavy criticisms on rating agencies' performances, we wish to examine the sovereign credit ratings within a specific country-category. In this essay, we study the effects of macroeconomic factors on the sovereign ratings of emerging markets. Using several approaches, we find that the most relevant factors are Budget Balance/GDP, GDP per capita, Governance Indicators and Reserves/GDP. Moreover, our model predicts up to 93% of all credit rating levels. Interestingly, we obtain that S&P's evaluation of the sovereign credit rating for Turkey performs poorly, especially in the highest rating levels. Lastly, a new correlation coefficient is introduced in the third essay. The correlation in time series has received considerable attention in literature. Its use has attained an important role in the social sciences and finance. For example, pair trading in finance is concerned with the correlation between stock prices, returns, etc. In general, Pearson's correlation coefficient is employed in these areas although it has many underlying assumptions which restrict its use. Here, we introduce a new correlation coefficient which takes into account the lag difference of data points. We investigate the properties of this new correlation coefficient. We demonstrate that it is more appropriate for showing the direction of the covariation of the two variables over time. We also compare the performance of the new correlation coefficient with the Pearson's correlation coefficient and Detrended Cross-Correlation Analysis (DCCA) via simulated examples. Anahtar Kelimeler (ingilizce):Housing Supply, Housing Demand, Cointegration, VECM, Turkey, Sovereign Credit Ratings. Ordered Response Models, Pearson's Correlation Coefficient, Stationarity, Non-stationary Time Series