Class, gentrification and emotions: An investigation into the everyday experiences of poor women living in Urla, Izmir
Sınıf, soylulaştırma ve duygular: Urla, İzmir'de yaşayan yoksul kadınların gündelik hayat deneyimlerine ilişkin bir inceleme
  1. Tez No: 739338
  2. Yazar: HAZAL VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu tez, soylulaştırma sürecindeki bölgelerde yaşayan yoksul kadınların gündelik hayat deneyimlerini incelemiş ve özellikle bu deneyimlerin duygusal boyutunu ele almıştır. Sınıfın duygusal boyutunu araştırmış ve sınıf karşılaşmalarının“gizli yaralar”olarak deneyimlenme biçimine ve bunun soylulaştırma sürecindeki mahallelerde yoksulları yabancılaştırmasına ışık tutmuştur. Bu çalışma duyguları ön plana çıkarmayı amaçlayan ve“karşılaşma coğrafyalarının”izini süren teorik bir konum almıştır. Bu amaçla, Urla'nın çeşitli mahallelerinde yaşayan kadınlarla yüz yüze derinlemesine mülakatlar, katılımcı gözlem ve zihinsel harita yöntemleri içeren etnografik bir çalışma yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları bölgede farklı öznelliklerin gündelik karşılaşmalarının, yoksullarda utanç, kızgınlık, haysiyet ve özgüven kaybı gibi bir dizi tepkiye yol açtığını ve onları soylulaştırma sürecindeki mahallelerde yabancılaştırdığını göstermiştir. Bu çalışma, soylulaştırmanın yoksulları yalnızca fiziksel olarak yerinden etmekle kalmayıp, aynı zamanda duygusal olarak da yerinden ettiğini öne sürmüştür. Urla'nın soylulaştırma sürecindeki bölgelerinin mevcut durumunun neden olduğu yeni yerinden edilme biçimini örneklendirmiş ve yerinden edilmeyi fiziksel yerinden olmanın ötesine geçen bir olgu olarak vurgulamak için duygusal yerinden edilme olgusuna ışık tutmuştur. Ancak yoksul kadınların bölgedeki deneyimlerinin bir yandan utanç, dışlanma, ait hissetmeme ve yabancılaşma, diğer yandan göreli özgürlük ve fırsatlardan oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the everyday life experiences of poor women living in areas undergoing the process of gentrification, and specifically addresses the emotional dimension of these experiences. It explores the emotional dimension of class, sheds light on the way that class encounters are experienced as“hidden injuries”and further alienates the poor in gentrifying neighborhoods. The study assumed a theoretical position aiming to place emotions at the forefront and traced geographies of encounters. For this purpose, an ethnographic study was conducted with women living in various neighborhoods of Urla, Izmir, which involved participant observation, semi- structured in-depth interviews, and cognitive mapping methods. Findings of the research suggest that the everyday encounter of different subjectivities in the area elicits a range of emotions among the poor, such as shame, resentment, loss of dignity and self-esteem, and increases feelings of alienation in the gentrifying neighborhoods. This study suggests that gentrification not only physically dislocates the poor but also emotionally displaces them. It illustrates the novel form of displacement caused by the current state of the gentrifying spaces of Urla and it illuminates an understanding of emotional displacement to emphasize displacement as a phenomenon that goes beyond physical dislocation. However, it is seen that poor women's experiences in the neighborhood consist of shame, exclusion, non-belonging, and alienation on the one hand, and relative freedom and opportunities on the other.