Investigating the standards and procedures in the recruitment of testing office members in English preparatory programs at universities in Turkey
Türkiye'deki üniversitelerin İngilizce hazırlık programlarındaki sınav birimi elemanlarının görevlendirilmesinde standartların ve prosedürlerin incelenmesi
- Tez No: 739339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH CİNKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki İngilizce Hazırlık Programları bünyesindeki bağımsız sınav birimlerine eleman görevlendirme sürecindeki prosedürleri ve bu süreçte idareciler tarafından göz önünde bulundurulan standartları belirlemektir. Bu çalışma ayrıca sınav biriminde görevlendirilen elemanlar için kurum tarafından sağlanan eğitim programlarını ve idareciler tarafından sınav birimi görevlendirmesi sürecinde hangi değişikliklerin yapılması istendiğini araştırmaktadır. Bu araştırma için nitel durum araştırma yöntemi benimsenmiştir ve veri toplama için 15 yüksekokuldan (9 devlet ve 6 vakıf üniversitesi) idareciler ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerde, alan araştırması ve uzman görüşü ile araştırmacı tarafından hazırlanmış görüşme soruları katılımcılara iletilmiştir. Görüşmeler araştırmacı tarafından yazıya geçirilmiş ve içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Nitel bulgular, sınav birimi görevlendirmelerinde standart bir prosedür olmadığını ve her üniversitenin sınav birimi elemanlarını belirlerken farklı uygulamalar tercih ettiğini göstermiştir. Ayrıca sınav birimi adaylarından ölçme değerlendirme okuryazarlığı, İngiliz Dili Eğitimi alanında eğitim ya da ölçme değerlendirme alanında bir sertifika talep edilmediği görülmüştür. 7 katılımcı ise adayların uygun ölçme değerlendirme metotları geliştirme ve uygulama yeterliliklerini ölçtüğünü belirtmiştir. Katılımcılar tarafından en çok bahsedilen kriter“mevcut kurumda deneyim”olmuştur. Bulgular aynı zamanda katılımcı üniversitelerin sınav birimi sorumlularına usta-çırak ilişkisi, gözlem, farklı kurumlardan eğitim programları gibi çeşitli yöntemler ile eğitim sunduğu görülmüştür. Son olarak, 7 katılımcı bu süreçte mevcut uygulamalarından memnun olduklarını belirtirken diğer 8 katılımcı görevlendirme sürecinde, niteliklerde, ya da göreve başlamadan önce verilen eğitimlerde yapmak istedikleri değişiklikleri dile getirmişlerdir. Sonuç olarak, Türkiye'deki İngilizce Hazırlık Programlarında sınav birimi görevlendirme süreci için standartlaşmış bir prosedür ya da kriter olmadığı ve katılımcı üniversitelerin kendi yöntem ve tekniklerini geliştirdiği sonucuna ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the procedures in the recruitment process for independent testing units within the English Preparatory Programs in Turkey and the standards considered by the administrators in this process. This study also investigates the training programs provided by the institution for the staff assigned to the testing unit and what changes are desired to be made by the administrators in the process of testing office recruitment. For the current study, the qualitative research method has been utilized and semi-structured interviews were conducted with administrators from 15 universities (9 state and 6 foundation universities) invited by the researcher for qualitative data collection. In these interviews, the interview questions prepared by the researcher through literature research and expert opinion were forwarded to the participants. The interviews were transcribed by the researcher and analyzed by the content analysis method. Qualitative findings have shown that there is no standard procedure for assigning testing unit members and that each university prefers different practices when choosing the testing office members. In addition, it has been observed that the candidates of testing offices are not required to have assessment literacy, educational background in English language teaching, or a certificate in the field of assessment. 7 participants stated that they measured the candidates' skills in developing and applying appropriate assessment methods during the testing unit recruitment process.“Experience in the current institution”was the most mentioned criterion in the study. The results also showed that the participating institutions offered training to the testing unit officers with various resources such as master-apprentice relationships, observation, and training programs provided by different institutions. Finally, 7 of the participants expressed that they were pleased with the current practices and did not want to make any modifications while the other 8 participants mentioned some desired changes in the recruitment process, qualifications, or the induction process. As a result, it can be concluded that there is no standardized procedure or any list of criteria for the testing unit recruitment process in English Preparatory Programs in Turkey, and participating universities have developed their own methods and techniques.