Uluslararası rekabete proses dizaynının önemi: Japon deneyimi
The Importance of process desgn in international competition: Japanese experience
  1. Tez No: 73934
  2. Yazar: ANIL ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
11 ÖZET Üretim; araç ve gereçlerin materyallere uygulanmasının yanısıra, aklın işe uygulanması olarak da düşünülebilmektedir. Üretimin belli ilkeleri olması gerekir. Bu ilkelerin herbirinin, kendi koşulları, gereksinimleri ve özellikleri bulunmalıdır. Üretim ilkelerinden birisi, belki en önemlisi ise çalışmanın temel konusu olan üretim prosesinin (sürecinin) ayarlanmasıdır ve bunda sağlanılan basan oranında işler çok daha verimli ve düzgün yürümektedir. 1990 'lı yıllarda dünya üzerinde üç ana pazarın varlığı göze çarpmaktadır. Bunlar, Kuzey Amerika, Avrupa Topluluğu ve Uzakdoğu Bölgesidir. Uzakdoğu bu üçü arasında en hızlı gelişen pazardır. Uzakdoğunun endüstriyel alanda en güçlü ülkesi Japonya'dır. Japonlar'ın üretim ve kalite yönetimi sistemi gerçekte kültürel köklere dayanmaktadır. Japon sisteminin yüksek verimi Japonlar' ın sosyo-kültürel yapısı ile direkt olarak ilgilidir, fakat içerdiği teknik ve prosedürlerin, kültür ve çevre ile hiçbir bağlantısı yoktur. Çevre ve kültürün etkisi sadece, bu prosedür ve tekniklerin uygulanması aşamasında ortaya çıkmaktadır. Bu fikirlerin ışığında çalışmanın amacı, uluslararası rekabette üstünlüğü olan Japon firmalarının genelde göreceli olarak daha emek yoğun endüstri dallarında faaliyet gösterdiği ve buna ek olarak, kıt kaynakların etkin kullanımının ancak emeğin de etkin kullanımıyla gerçekleşebilmesi nedeniyle, ve Japon firmalarının bu konuda başarılı olmalarından dolayı büyük verimlilik artışlarıyla uluslararası piyasalarda üstünlük kazandıkları hipotezinin sınanmasıdır. Bu bağlamda, kapsamlı bir literatür taraması yapılmış, proses dizaynının pazarlardaki etkisi uluslararası düzeyde ele alınarak, Japonların Batılılar'a göre hangi üretim sektörlerinde ve hangi nedenlerle daha başarılı oldukları ortaya konulmaya çalışılmış, verilen bilgiler istatistiki verilerle desteklenmiştir. Elde edilen sonuçlar ise, büyük ölçüde çalışmanın hipotezini destekler görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Production can be described in two ways. One is that, it is the application of tools and supplies into materials. Other is that, it is the application of intelligence to the work. Production has got some basic principles. Every principle must have its own rules, properties and needs. One of these principles, maybe the most important one is the basic topic of this study, the arrangement of the production process. The success in the production efficiency is directly proportional to the success of this arrangement. In 1990's there are three major markets on the world. These can be grouped as, the North America, The European Community, and the Far East Region. The Far East Region is the fastest developing one among these three. The strongest country of the Far East Region is Japan. The Japanese production and quality management is based on cultural roots. The high efficiency of the system is directly related to the socio- cultural structure of the Japanese community. But the techniques and the procedures inside the system are not related to the culture. The effect of the environment and the culture is just seen during the application stage of these techniques and procedures. With these ideas, the aim of this study is to test the hypothesis that says the Japanese firms which has the superiority in the international competition are generally working in the industrial branches which are more related to labour rather than capital, and in addition to that, because of the fact that the effective usage of the inadequate supplies can just be obtained by the efficient usage of the labour, and the Japanese firms being really very successful in this job are really superior in the international markets with high efficiency increases. For this aim, a wide literature search is done, and by taking the effect of the process design to the competition in the international markets into account, it is tried to be obtained that in which industrial branches and by which reasons the Japanese firms are mare successful than the western firms, and the given information is supported by the statistical data. The obtained results seem as if they almost support the hypothesis of the study.