Enflasyonun vergi sistemi üzerindeki etkisi
Effect of inflation on taxation
- Tez No: 73933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL KÜÇÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Fiyatlar genel seviyesindeki sürekli ve hissedilir artış, enflasyon olarak tanımlanmaktadır. Enflasyon başta tüketiciler olmak üzere tasarruf sahiplerini, alacaklıları, borçluları, üreticileri ve en önemlisi vergi mükelleflerini farklı yönlerden ve çeşitli şekillerde etkilemektedir. Enflasyonun vergi sistemini etkileme derecesi, öncelikle yürürlükteki vergi sisteminin oluşturduğu vergi türlerine bağlı bulunmaktadır. Tüm kamu gelirlerinin tek bir vergi çeşidine dayandırılması mümkün olmadığından, vergi sisteminin çok sayıda ve değişik özelliklere sahip vergi türlerinden oluşması kaçınılmazdır. Vergi gelirlerinin enflasyondan etkilenme dereceleri, vergilerin esnekliklerine bağlıdır. Ayrıca, vergilerin doğması ile devlete intikali arasında geçen sürenin uzun veya kısa olması da büyük önem taşımaktadır. Enflasyonun olumsuz etkilerini giderebilmek için, vergilerin enflasyona karşı esnek olması, yani fiyat artışlarına paralel olarak vergi miktarının da artması gerekmektedir. Bunun sağlanmasında uygulanacak önlemlerden en önemlisi tam indekslemedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Continuous and perceptible increase in the general price level has been defined as inflation. Inflation affects primarily savers, creditors, producers and the most important tax payers in different aspects and in various forms. The degree that inflation affects tax system depends upon primarily types of taxes created by the current tax system. Inasmuch as the fact that it is not possible to base all public incomes on a single type of tax, it is inevitable that tax system has been made up of great number of tax types having different features. The degree that tax revenues are affected by inflation depends upon flexibility of taxes. Furthermore, it is also most important whether the period elapsing between the time of emerging taxes and the time when they are transferred to the government is longer or shorter. In order to eliminate negative effects of inflation it is necessary that taxes should be flexible against inflation, in other words amount of tax should also increase in parallel to the rises of prices. One of the most important measures to be implemented to ensure this is full and complete indexing process.