Effect of concentration and form of nitrogen nutritionon growth and morphology of brassica napus
Azot form ve konsantrasyonlarının brassica napus'un bitki büyüme ve morfolojisine etkisi
- Tez No: 739341
- Danışmanlar: PROF. DR. WALTER J. HORST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gottfried Wilhelm Leibniz Universität Hannover
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez 5 farklı bölümden oluşan, kısa süreli kontrollü koşullarda yürütülmüş besin çözelti de-nemelerinin araştırma neticelerini içermektedir. Her denemede farklı kolza genotipleri denenmiştir. 1. Bölümde farklı azot formlarını (nitrat ve amonyum) sadece nitrat, sadece amonyum veya ikisi yarı yarıya beraber tek dozda uygulayıp, kolza genotiplerinin gövde ve kök gelişimi ve mineral element içeriği incelenmiştir. Neticler, en iyi bitki gövde ve kök gelişiminin amonyum ve nitratın yarı yarıya uygulandığı kombinasyonda ortaya çıktığını göstermiştir. Salt kullanılan amonyumun toksik etki yapıp bitki gelişimini ve besin elementi alımını olumsuz yönde etkile-diği ortaya çıkmıştır. 2. Bölümde farklı formlardaki azotun (nitrat ve amonyum) homojen veya lokal olarak uygu-landığında kolza genotiplerinin büyümesini, kök morfolojisini ve mineral element içeriğini nasıl etkilediği incelenmiştir. Kolza kök sistemini özel tasarlanmış kovada (2 x 5.5 L) iki kısma ayı-rıp her birisine ayrı ayrı azot kombinasyonları uygulanmıştır. Bu kombinasyonlar, AA ,NN, MM, NA, A0, N0 (A: amonyum, N: nitrat, M: ammonium ve nitrate, 0: sıfır azot) şeklindedir. Deneme sonuçları göstermiştirki, bitki gövde ve kök aksamları en iyi, amonyum ve nitratın homojen olarak uygulandıgı ortamda gelişmiştir. Bir kısmına amonyum diger kısmına nitratın lokal olarak uygulandığı kombinasyonlar bitkisel verimi düşürmüştür. Ayrıca lokal veya her iki kısma homojen uygulanan ammonyum toksik etki yapıp bitkide hem kök hem de gövde veri-mini düşürüp bitkinin Ca2+ ve K+ alımını düşürmüştür. 3. Bölümde kolza genotiplerinin farklı azot formları (nitrat ve amonyum) altında fotosentez ve yaprak gelişimi incelenmiştir. Bu çalışmada salt amonyum ile beslenen bitkilerin yaprak büyü-mesindeki düşüş kuru ağırlık düşüşünden cok daha yüksek olmuştur. Buda, büyümedeki du-raklamanın asıl sebebinin osmotik ürünlerin yokluğu olduğunu gösterir. 4. Bölümde kolza genotiplerinin farklı azot formlarındaki varyasyonları incelenmiştir. Genelde bitki büyümesi ve mineral besin elementi içerikleri bakımından genotipler farklılık göstermiştir. Fakat azot x genotip interaksiyonu cok az bulunmuştur. 5. Bölümde kolza genotiplerine clor uygulaması yapılarak yaprak alanı ve gövde gelişimi ince-lenmiştir. Çözeltideki Cl konsatrasyonu arttığında bitkinin gövdesi kısmen artarken yaprak ala-nındaki artış cok yüksek olmuştur. Clor bitkide ancak yüksek (1000 μM) ve orta (666 μM) nit-rat konsatrasyonlarında yarayışlı olurken düşük konsatrasyonlarda (333 μM) etkili olamamıştır.
Özet (Çeviri)
Based on reports showing beneficial effects of an“enhanced”ammonium supply on growth of agricultural and horticultural crops and different growth responses of genotypes after the application of various nitrogen (N) forms the present thesis was carried out to study the effects of sole nitrate, sole ammonium and mixed N supply on growth of various rape cultivars in nutrient solution experiments. Furthermore, the effects of a localized supply of ammonium and nitrate on growth of two rape cultivars was compared. To explain the results, mineral element composition of the plants was determined and gas exchange measurements were carried out. Furthermore, the effect of additional chloride (Cl) supply on growth of various rape cultivars was studied. The most important results can be summarized as follows: 1. Growth and mineral element composition of rape as affected by the supply of various N forms to the entire root system When the various N forms were supplied to the entire root system, sole ammonium supply severely reduced shoot and root growth of the plants compared with sole nitrate supply. Mixed N supply had only small beneficial effects on shoot and root growth compared with sole nitrate supply. Both, strong growth reductions wit sole ammonium supply and only small beneficial effects of a mixed N supply indicated that rape is an ammoniumsensitive species. Additionally to growth, the form of N supply had a strong impact on the mineral element composition of plants. Most pronounced effects were considerably lower potassium, calcium and magnesium concentrations when plants were fed solely with ammonium whereas N and P concentrations of these plants were significantly higher compared with nitrate-fed plants. High N concentrations as well as low cation concentrations of ammonium-fed plants can at least partly be caused by specific conditions in nutrient solution. Under these conditions the entire root system is exposed to comparable high ammonium concentrations which may lead to supraoptimum N uptake (limited regulation of uptake) and suboptimum cation uptake (cation antagonism at the sites of uptake). It was speculated, therefore, that supplying ammonium to only part of the root system could prevent both, supraoptimum N uptake and suboptimum cation uptake. To check this hypothesis a split-root experiment was carried out. 2. Growth and mineral element composition of plants as affected by a localized supply of various N forms In the split-root experiment plants were grown in double vessels containing exclusively nitrate (NN), ammonium (AA) or ammoniumnitrate (MM) in both, compartment 1 and compartment 2. These treatments were compared with a localized mixed N supply (NA) and with ammonium or nitrate supply to only part of the root system (AO or NO). In this experiment highest shoot and root dry matter was achieved by a mixed N supply (MM) whereas slight dry weight reductions were observed with sole nitrate (NN) or localized mixed (NA) N supply. Severe inhibitions in shoot and root dry matter production were found in the treatments with sole ammonium supply (AA and AO) and also in the treatment with nitrate supply to only a part of the root system (NO). Plants responded with enhanced root growth (dry matter and length) in the compartments with N supply (NO, AO). Compared with homogenous mixed (MM) and sole nitrate (NN) supply root growth was reduced in all treatments or compartments with sole ammonium supply (AA, NA, AO). Analyses of mineral element composition revealed that high shoot N concentration (ammonium toxicity) could not be significantly reduced by supplying ammonium to only part of the root system. Also reduced cation uptake could not be avoided by supplying ammonium to only part of the root system. 3. Gas exchange and leaf growth of rape as affected by the form of N supply In a third experiment three rape cultivars were grown in nutrient solution containing ammonium, nitrate ore ammoniumnitrate. The results of this experiment showed that leaf expansion of ammonium-fed plants is more reduced than dry matter production. This indicated that a reduced osmolyte concentration is one of the primary reasons leading to growth reductions with sole ammonium supply. Gas exchange measurements showing reduced H2O and CO2 conductivity of leaves and, consequently, reduced transpiration and net CO2 assimilation rates of ammonium-fed plants were in line with this hypothesis. 4. Differences between rape cultivars fed with various N forms Significant differences between the rape cultivars examined were found in growth and mineral element composition. However, with few exceptions, no significant interaction between cultivar and N form was found. 5. Effects of enhanced chloride supply on growth of rape Enhanced chloride concentration in nutrient solution (1000 vs. 50 µM) increased shoot dry matter of rape slightly and leaf area significantly. Beneficial effects of chloride supply could be observed with high (1000 µM) and medium (666 µM) nitrate supply but not with low (333 µM) nitrate supply. No significant interaction between Cl treatment and cultivar existed.