Çinko beslenmesinin pamukta ve değişik ayçiçeği genotiplerinde beslenme ortamının pH'sı ve katyon ve anyonların absorbsiyonu üzerine etkisi
- Tez No: 39915
- Danışmanlar: PROF.DR. ZÜLKÜF KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
6. ÖZET Besin çözeltisi deneme tekniği kullanılarak çinko noksanlığının bitki büyümesi, katyon ve anyon absorpsiyonu ve kök bölgesi pH'sına etkileri araştırılmıştır. Denemeler pamuk bitkisi ve dört değişik ayçiçeği genotipi ile gerçekleştirilmiştir. Denemeler kontrollü iklim odası koşullarında yürütülmüştür., Bu koşullar altında kuvars kumu içinde çimlendirilmiş bitkiler, çinko içeren (10“6 M ZnS04 = kontrol bitkileri) ve içermeyen (Zn noksanlığı bitkileri) besin çözeltilerine transfer edilmiş ve burada yaklaşık üç hafta süreyle büyütülmüştür. Bu dönem içinde her 3-4 günde bir besin çözeltisi değiştirilip yenilenmiştir ve pH 6.0'ya ayarlanmıştır. Besin çözeltisi çinko dışındaki diğer tüm besin elementlerini yeterli düzeyde içermekteydi ve azot nitrat formunda uygulanmıştı. Çinko noksanlığı simptomları büyümenin tamamlandığı yapraklarda damarlar arası kloroz şeklinde ortaya çıkmıştır. Bu belirtiler daha çok yaprak kenarlarından başlayarak görünmüştür. Genç yapraklar açık yeşil-sarımsı bir renklenme göstermiştir. Çinko eksikliği bitki büyümesini, özellikle yeşil aksam büyümesini, önemli ölçüde düşürmüştür. Çalışılan ayçiçeği genotipleri içerisinde (Sorex, Türkay-I, VNIIMK-8931, Romsun-59) özellikle Türkay-I genotipinin büyümesi çinko noksanlığından çok etkilenmiştir. Çinko noksanlığı simptomlarının ortaya çıkışıyla birlikte, bitkiler beslenme ortamının pH'sını düşürmeye başlamıştır. Bu pH değişimi genellikle 14 günlük bir büyüme dönemi ardından ortaya çıkmaya başlamıştır. Çinko noksanlığı altındaki bitkiler ortam pH'sını 6.0'dan 4.4'e kadar düşürebilirken, kontrol bitkileri pH'yı 7.4'e kadar yükseltmiştir. Makro elementlerden Ca2+ ve K+,un Zn noksanlığı altındaki bitkilerce absorbsiyonu kontrol bitkilerine göre ya hiç etkilenmemiş ya da kısmen bir azalma göstermiştir. Oysa, N03”absorbsiyonu Zn noksanlığı stresi ile önemli bir -40--41 azalmaya uğramıştır. Katyon ve anyon absorbsiyonundaki bu farklılıklar Zn noksanlığı koşullarında ortaya çıkan pH düşüşünün nedenini açıklayıcı bir nitelikte bulunmuştur. Yani anyonlara oranla fazla katyon absorbsiyonu, kökten ortama proton salgılamasına (pH düşüşüne) sebep olmuştur. Hem katyon-anyon absorbsiyonu hem de kök bölgesi pH değişimi bakımından ayçiçeği genotipleri arasında önemli bir farklılık görülmemiştir. Çinko noksanlığı stresi altında bitkilerin kök bölgesi pH'sını düşürebilmesi ekolojik açıdan çok önemli sayılabilir. Toprakta çinkonun bitkilere olan yarayışlılığı yüksek pH'dan dolayı sınırlandığından, kök bölgesi pH'sındaki düşüşler, çözünebilirliği düşük olan Zn bileşiklerinin/fraksiyolarının bitkilere olan yarayışlılığını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Nutrient solutions experiments have been carried out to study the effect of Zn deficiency on plant growth, uptake of anions and cations and pH changes in root environment of cotton plants and various sunflower genotypes. After germination in quartz sand, seedlings were transferred to nutrient solutions supplied with (10“6 M ZnS04) and without Zn. Other mineral nutrients were at sufficient concentrations, and nitrogen was supplied in form of nitrate. Plants were grown in growth chambers with controlled environmental conditions. Usually every 3-4 days nutrient solutions were changed and pH of the nutrient- solution adjusted to pH 6.0. Zinc deficiency symptoms occurred on fully expanded leaves. Leaves showed interveinal chlorosis beginning from the leaf margins. The younger leaves become light yellow. Witholding Zn supply markedly depressed plant growth, especially shoot growth. From the sunflower genotypes (Sorex, Türkay-I, VNIIMK-8931, Romsun-59) particularly Türkay-I was affected by Zn deficiency. With the onset of Zn deficiency symptoms, plants lowered pH of the nutrient solution, usually after 14 days growth in nutrient solution. In Zn deficient plants pH of nutrient solution was decreased from 6.0 to about 4.4. In contrast, Zn sufficient plants increased pH of the nutrient solution upto 7.4. Of the major ions, uptake of Ca2+ and K+ was either not affected or only slightly lowered, whereas, NO”3 uptake was significantly decreased in zinc deficient plants. This shift in cation-anion uptake was associated with a decrease in pH of nutrient solution. The effect of the Zn nutritional status of plants on cation-anion uptake and pH changes was similar in sunflower genotypes. The decrease in pH of the root environment under Zn -42--43- deficiency may be of ecological importance. As plant availability of soil Zn is strongly low in soils with high pH, decrease in pH of the root environment can lead higher mobilization and solubility of sparingly soluble Zn compounds in soils.