An investigation into the relationship between language assessment literacy and self-efficacy beliefs of EFL instructors: An example of Ankara
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten okutmanların dil değerlendirme okuryazarlığı ile öz yeterlik inançları arasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma: Ankara örneği
  1. Tez No: 739409
  2. Yazar: CEYDA ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRA ABBASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara'da bulunan vakıf üniversitelerinde görev yapan İngilizce'yi yabancı dil olarak öğreten okutmanların dil değerlendirme okuryazarlığı ile öz yeterlik inançları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Language Assessment Knowledge Scale (LAKS) ve Teachers' Sense of Self-efficacy Scale çalışmaya 5 farklı vakıf üniversitesinden katılan 150 okutman tarafından cevaplanmıştır. Nicel veriler Sosyal Bilimler İstatistik Paketi (SPSS) 22.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar katılımcıların dil değerlendirme okuryazarlığı düzeyinin genel olarak yüksek olduğunu fakat yazma becerisini değerlendirme düzeyinde düşük olduğunu göstermiştir. Ayrıca katılımcıların dil değerlendirme okuryazarlığı düzeyleri ve öz-yeterlik inançları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu yönde ilişki bulunmuştur. Demografik değişkenler açısından incelendiğinde ise cinsiyet boyutunda anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Mesleki tecrübe açısından dinleme becerisini değerlendirme boyutu hariç istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bunların yanı sıra mezun oldukları bölüm ve hizmet öncesi dönemde ölçme-değerlendirme dersi almaları veya ayrı olarak profesyonel bir ölçme değerlendirme eğitimine katılmaları dil değerlendirme düzeylerini olumlu yönde etkilemiştir. Çalışmanın sonunda, bulgular tüm detaylarıyla açıklanmış ve gelecek araştırmalar için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between language assessment literacy and self-efficacy beliefs of EFL instructors working at foundation universities in Ankara. Language Assessment Knowledge Scale (LAKS) and Teachers' Sense of Self-efficacy Scale were answered by 150 instructors from 5 different foundation universities. Quantitative data were analyzed using the Social Sciences Statistical Package (SPSS) 22.0. The results showed that the language assessment literacy level of the participants was high in general, but the writing skill assessment level was low. In addition, a statistically significant and positive relationship was found between the language assessment literacy levels and self-efficacy beliefs of the participants. When examined in terms of demographic variables, no significant relationship was found in the gender dimension. No statistically significant relationship was found regarding professional experience, except for the listening assessment. In addition to these, the department they graduated from and the fact that they took assessment-evaluation courses in the pre-service period or participated in professional assessment-evaluation training separately affected their language assessment levels positively. At the end of the study, the findings are explained in full detail and some suggestions for future research are presented.