Reference to testing principles as an interactional resource in l2 testing and evaluation classroom interaction in teacher education context
Bir öğretmen eğitimi bağlamında gerçekleşen yabancı dilde ölçme ve değerlendirme sınıf içi etkileşiminde etkileşimsel bir kaynak olarak test ilke ve prensiplerine referans gösterme
  1. Tez No: 764724
  2. Yazar: MÜBERREM BERNA BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Dil öğretmenlerinin işlerinin bir parçası olarak ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinin yürütülmesi adına gerekli becerilerle donatılmasına yönelik artan talep. Bu bağlamda eğitim programlarının ihtiyaç ve beklentilerini tam olarak anlamak için yabancı dilde ölçme ve değerlendirme konusunda önemli miktarda literatürün yayınlanmasıyla sonuçlandı. Ancak, öğretmen adaylarının yabancı dilde ölçme ve değerlendirme okuryazarlığının etkileşim içinde ve etkileşim yoluyla nasıl geliştiğinin araştırılmasına ilişkin literatürde hala yeterli derecede çalışma yoktur. Bu nedenle, bu çalışma, bir İngiliz Dili Öğretimi (ELT) programında yabancı dilde ölçme ve değerlendirme dersi bağlamında“ölçme ve değerlendirme ilkelerine referans gösterme”olgusuna odaklanarak bu boşluğu söylem çözümlemesi yaklaşımını benimseyerek doldurmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Ankara, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde son sınıf ELT öğrencileri ve bir ELT profesöründen toplanan 12 saatlik videoya kaydedilmiş sınıf etkileşim verilerine dayanmaktadır. İlaveten bu çalışma, test türleri ile öğretmen adaylarının yönelim gösterdiği ölçme ve değerlendirme ilkeleri arasındaki ilişkiyiortaya çıkarmaktadır. Yapılan analiz göstermiştir ki, akran geribildirim etkileşimi sırasında ölçme ve değerlendirme ilkelerine başvurmanın dil öğretmenleri için gerekli olan yabancı dilde ölçme ve değerlendirme okuryazarlığını ve becerilerini geliştirmek için öğrenme fırsatları sağlamaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, bu çalışma yabancı dilde öğretmen eğitimi ve ölçme ve değerlendirme okuryazarlığının yüksek öğrenim düzeyinde geliştirilmesi için çıkarımlar ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The growing demand for language teachers to be equipped with the necessary skills to conduct assessment-related activities as a part of their job resulted in the publication of a considerable amount of literature on language testing and assessment to understand the needs and expectations of education programs fully. However, there is still a gap in the literature regarding the investigation of how language assessment literacy of preservice teachers develops in and through interaction. Therefore, this study aims to fulfill this gap by focusing on the phenomenon of“reference to testing principles”in the context of language testing and evaluation course at an English Language Teaching (ELT) program by adopting a conversation analytic approach. The study draws on 12 hours of video-recorded classroom interaction data gathered from senior year ELT students and an ELT professor at a state university in Ankara, Turkey. Based on CA, this study has investigated the emergence of the phenomenon, reference to testing principles in different sequential environments to understand the functions it performs during the peer feedback interaction sessions in language testing and evaluation course. Furthermore, the study has uncovered the relationship between the test types and testing principles oriented by the preservice teachers. The analysis has also shown that reference testing principles during the peer feedback interaction provides learning opportunities to develop language assessment literacy and skills necessary for language teachers. All things considered, the study reflects on peer feedback interaction in a higher education context and offers implications for L2 teacher education research and the development of language assessment literacy.