The relation of the potential vitamin d deficiency with pregnant women in trimester
D vitamini eksikliğinin dönemdeki hamile kadınlarla ilişkisi
- Tez No: 739466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Iraklılar, özellikle hamile kadınlar, D vitamini eksikliği çekiyor. Irak'ta bununla ilgili kesin bir istatistik yok. Çalışmanın temel amacı, Irak'ın Anbar kentindeki Felluce Genel Hastanesi'nde doğum öncesi bakım alan ve doğum yapan hamile kadınlar arasında D vitamini eksikliğinin ne kadar yaygın olduğunu bulmaktı. Bu tezin amacı hamile kadınlarda D vitamini, kalsiyum, hemoglobin, demir ve serum ferritin düzeylerini incelemekti. Gönüllüler iki gruba ayrıldı: 50 hasta ve 50 kontrol, iki hasta ve sağlıklı grubun aynı kişi olduğunu, ancak sağlıklı grubun hamileliğin ilk haftasında alındığını ve onlar için testler yaptık ve Hamileliğin üçüncü trimesterindeki hasta grubu onlar için testler yaptık. Hasta grubunda kan D vitamini düzeyleri (14.70 ± 6.164 ng/mL), hipovitaminozu D (30 ng/mL'den az; P=0.016), kalsiyum düşüklüğü (8.192 ± 0.30 mg/dL; P=) idi. 0.49), düşük Demir (31.59 ± 7.85 µg/dl; P=0.001), düşük hemoglobin (10.28 ± 0.73 g/dL; P=0.34) ve düşük ferritin (38.35 ± 17.28 ng/dL; P) vardı. =0.71) kontrol grubuyla karşılaştırıldığında. Bu araştırma, tüm hamile kadınların özellikle üçüncü trimesterde kalsiyum ve demir takviyelerinin yanı sıra D vitamini takviyesi almasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Iraqis, particularly pregnant women, suffer from vitamin D deficiency. There are no exact statistics about it in Iraq. The study's main goal was to find out how common vitamin D deficiency was among pregnant women getting prenatal care and giving birth at Fallujah General Hospital in Anbar, Iraq. The purpose of this thesis was to look at vitamin D, calcium, hemoglobin, iron, and serum ferritin levels in pregnant women. The volunteers were divided into two groups: 50 patients and 50 controls, note that the two groups of patients and healthy people are the same people, but the healthy group was taken in the first week of pregnancy and we conducted tests for them, and the group of patients in the third trimester of pregnancy we conducted tests for them. In the patients group, blood vitamin D levels were (14.70 ± 6.164 ng/mL), they had hypovitaminosis D (less than 30 ng/mL; P=0.016), they had low calcium (8.192 ± 0.30 mg/dL; P=0.49), they had low Iron (31.59 ± 7.85 µg/dL; P=0.001), they had low hemoglobin (10.28 ± 0.73 g/dL; P=0.34) and they had low ferritin (38.35 ± 17.28 ng/dL; P=0.71) as compared to control group. This research recommends that all pregnant women take a vitamin D supplement, as well as calcium and iron supplements, especially in the third trimester.