Meme kanserli hastalarda D vitamininin prognostik önemi
İmportance of serum level of vitamin D with prognostic factor for breast cancer
  1. Tez No: 406834
  2. Yazar: İLKCAN ÇERÇİ KOÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir ve kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer almaktadır. Vitamin D eksikliği meme kanserinin önlenmesi için değiştirilebilir risk faktörü ve prognostik faktör olabilir. Meme kanserinin yüksek prevelansı, D vitamini düzeyi ile ilgisi göz önüne alındığında, meme kanserli kadınlarda serum D vitamini düzeyinin prognostik faktörlerle olan ilişkisini göstermek için bu çalışmayı yaptık. Çalışmamızda; Mersin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı polikliniğine Ocak 2013 ile Mayıs 2015 tarihleri arasında başvuran meme kanserli hastalardan serum 25 hidroksivitamin D (25(OH)D) düzeyleri ölçülmüş olanların medikal kayıtlarını taradık. Ayrıca Mersin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Endokrinoloji Polikliniğine Ocak 2013 ile Mayıs 2015 tarihleri arasında başvurup serum 25(OH)D düzeyleri ölçülen ve malignite öyküsü olmayan 140 hastayı kontrol grubuna aldık. Meme kanserli hastalarda serum bazal 25(OH)D düzeyleri ile prognostik özellikler arasındaki ilişki araştırıldı. Yaş ortalaması 55,64±11,8 yaş aralığı 26-88 olan 137 hasta çalışmaya alındı. Hastaların %21,2'sinde metastaz vardı. Hasta grubunda D vitamini düzeyinin medyan değeri 15 ng/ml idi. Kontrol grubunda ortalama D vitamini düzeyi 25 ng/ml idi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most frequent malignancy and the second leading cause of cancer death in women. Vitamin D deficiency may be targeted potentially modifiable risk factors for the prevention of breast cancer. It may also be related with prognosis. Considering the high prevalence and importance of breast cancer and its relation with vit D level, we conducted this study to determine any correlation of breast cancer prognostic factors with serum level of vitamin D in women with breast cancer or none. In our study; medical records of the patients with breast cancer who admitted to Mersin University School of Medicine, Oncology clinic from january 2013 to May 2015 and serum level of 25 hydroxy vitamin D (25(OH)D) was measured were screened. Also we examined 140 control patients who had serum level of 25 hydroxy vitamin D (25(OH)D) was measured, had no history of any malignancy. The correlation between serum baseline 25(OH)D levels and prognostic characteristics, were investigated at breast cancer patient. 137 patients with a mean age of 55,64±11,8 (26-88) years were enrolled in the study. Metastasis was present in 21.2% of the cases. The mean serum level of 25(OH)D of patients was 15 ng/ml and the mean serum level of 25(OH)D of control group was 25 ng/ml.