Nötrosofik kümeler üzerinde tanımlı bağıntı ve matris kavramları kullanılarak bazı çıkarım yöntemlerinin elde edilmesi
Obtaining some infringement methods using defined relatives and matrix concepts on neutrosophic sets
  1. Tez No: 739472
  2. Yazar: RUMEYSA MERVE GÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN DELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Karar verme süreçlerinde geçmiş deneyimlere veya verilere dayanarak bir çıkarım bağıntısı elde edip gelecek olaylar için bileşke işlemi yardımıyla bir çıkarım yapmak oldukça bilinen bir kavramdır. Bundan dolayı bu tez çalışmasının amacı yeni nötrosofik çıkarım metotlarını literatüre kazandırmak olacaktır. Bunu yapmak için ilk olarak, bulanık küme ve bulanık bağıntı ile ilgili temel kavramlara ver verilecektir. İkinci olarak, IF-THEN kuralları sayesinde bulanık kümelerde çıkarım yöntemleri olan Mandani ve Zadeh metodu algoritma yardımıyla verilecektir. Üçüncü olarak, bulanık çıkarım metotlarını nötrosofik kümelere genelleştirebilmek için nötrosofik küme ve nötrosofik bağıntı ile ilgili temel kavramlar özellikleri ile birlikte verilecektir. Dördüncü olarak, nötrosofik kümeler üzerine Mandani ve Zadeh metotlarını genelleştiren bazı algoritmalar geliştirilecektir. Beşinci olarak, s-norm ve t-norm işlemcilerine bağlı olarak yeni nötrosofik çıkarım bağıntıları için algoritmalar geliştirilecektir ve örneklendirilecektir. Altıncı olarak, nötrosofik çıkarım bağıntıları sayesinde çıkarım elde etmek için bazı algoritmalar sunulacaktır. Son olarak, nötrosofik çıkarım metodlarının başarılı bir şekilde uygulanabileceğini gösteren güncel hayattan seçtiğimiz örnek ile tıbbi tedavi problemlerine alternatif yol sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In decision-making processes, it is a well-known notion to derive an inference relation from past experiences or data and to use the resulting process to infer future events. Therefore, the purpose of this thesis research is to offer novel neutrosophic inference methods to the literature. First, the fundamental ideas of fuzzy set and fuzzy relation will be presented. Second, an algorithm will be used to demonstrate Mandani and Zadeh methods, which are inference methods in fuzzy sets based on IF-THEN rules. Thirdly, in order to generalize the fuzzy inference methods to neutrosophic sets, the basic concepts related to the neutrosophic set and neutrosophic relation will be given together with their properties. Fourth, some algorithms that generalize Mandani and Zadeh methods on neutrosophic sets will be developed. Fifth, we will propose and illustrate algorithms for new neutrosophic inference relations based on s-norm and t-norm operators. Sixth, some algorithms will be presented to derive inferences from neutrosophic inference relations. Finally, an alternative approach to medical treatment difficulties will be offered, along with a real-life example demonstrating the viability of neutrophic inference approaches.