Ne eğitimde ne de istihdamda olan gençlerin zaman yoksulluğu bağlamında ev işi ve boş zamanlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 739474
  2. Yazar: EMİR PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM DUMLUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan, 15-29 yaş arasında olan ve ne eğitimde ne de istihdamda yer almayan grup olan NEET'lerin (Not in Education, Entertainment or Training) zaman yoksulluğunu araştırmaktadır. NEET'ler, işgücü piyasasından genç yaşta uzak kalmaları nedeniyle hayatlarının ileri aşamalarında iş bulmakta zorlanmaktadırlar. İş bulabilenler ise daha düşük ücretle çalışmak durumunda kalmaktadırlar. Dinamik ve geliri olmayan bu grubun suça karışma olasılıkları de daha fazladır. Bu nedenler dolayısıyla söz konusu grup oldukça kırılgandır. Araştırma söz konusu kırılgan gruba odaklanmaktadır. Araştırma veri seti TÜİK 2014/15 Zaman Kullanım Anketi mikro verisidir. Anket kapsamında 10 yaş ve üzerinde 25.109 kişinin verisi toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 15-29 yaş arasındaki NEET'ler olması nedeniyle, söz konusu grup ayrıştırılmıştır. Ayrıştırma sonucunda çalışma grubu 1.238 kadın ve 403 erkek olmak üzere toplamda 1.642 kişi olarak belirlenmiştir. Çalışmada; kişilerin işgücü piyasasından uzak kalmasında, emek arzı belirleyicisi olarak boş zamanın önemli bir faktör olup olmadığı, toplumsal cinsiyet rolleri üzerinden incelenmektedir. Yöntem olarak En Küçük Kareler Yöntemi (EKKY) kullanılmış olup, uluslararası literatürle uyumlu bulgulara ulaşılmıştır. Türkiye'de 15-29 yaş arasında NEET statüsünde olan kadınların aynı statüdeki erkeklere oranla yaklaşık üç kat daha fazla ev ve bakım işi yaptıkları tespit edilmiştir. NEET'lerin boş zamanları incelendiğinde kadınların, erkeklere kıyasla yaklaşık iki kat daha az boş zamana sahip oldukları tespit edilmiştir. Boş zamanın kalitesi incelendiğinde ise, NEET kadınların boş zamanlarını erkeklere kıyasla iki kat daha fazla evde geçirdikleri ve yanlarında 10 yaş altı bir çocuk bulunma ihtimalinin de iki kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda Türkiye'de NEET statüsünde olan kadınlar, toplumsal olarak, ev ile birlikte değerlendirilmekte ve hayatlarını ev temelli kurmaktadırlar. Söz konusu grubun kırılgan olması ve NEET statüsünde olmanın kalıcı etkileri olduğu göz önüne alındığında, gruba yönelik olarak cinsiyet eşitliği güden politikalar tartışılmalıdır. Uluslararası bağlamda yürütülen çalışmalarda, cinsiyet eşitliği güden aile politikalarının cinsiyet eşitsizliğini azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the time poverty of NEET's (Not İn Education, Entertainment or Training), who are live in Turkey and between the ages of 15-29 and are not in education, entertainment or training. NEET's are having trouble finding a job later in life due to being out of the laber market at a young age. Those who manageto find a job have to work for lower wages. This dynamic and incomless group is also more likely to be involved in crime. For these reasons, this group is quite fragile. The research focuses on this issue. The research dataset ise the microdata of the TUIK 2014/15 Time Use Survey. Within the scop of the survey, data of 25,109 persons aged 10 and over has been collected. Since the study group of the research was NEET's between the ages of 15-29, this group was decomposed. As a result, the study group was determined as 1,642 persons in total, 1,239 woman and 403 men. In this study; whether leisure time as a determinant of labor supply is an importat factor in people staying away from the labor market is examined through gender roles. The Least Squares Method (LCS) was used as the method, and findings consistent with the internatinoal literature were obtained. It has been determined that women with NEET status between the ages of 15-29 in Turkey do about three times more homework and care work than men with the same status. When their leisure time is examined, it has been determined that NEET women have approximately two times less free time than men. When the quality of leisure time was examined, it was found that NEET women spent their free time at home two more times than men and were twice as likely to have a child under 10 years old with them. In line with these results, women with NEET status in Turkey are socially evaluated together with the home and they establish their lives based on the home. Considering the fragility of the group in question and the permanent effects of being in NEET status, gender equality policies towards the group should be discussed. In study conducted in the international context, it has been determined that gender equality family policies reduce gender inequality.