Examination of the relationship between 21st century learning skills and digital literacy levels of university students
Üniversite öğrencilerinin 21. yüzyıl öğrenen becerileri ve dijital okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 739497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri, dijital okuryazarlık düzeyleri ve aralarındaki ilişkiyi belirlemektedir. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin farklı illerinde bulunan 19 devlet ve 14 özel üniversitede öğrenim gören 81 kız ve 41 erkek olmak üzere toplamda (N=122) öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışmada betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır ve tarama modellerinden birisi olan ilişkisel tarama uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak iki adet ölçek kullanılmıştır. Bu ölçekler sırasıyla, Orhan Göksun (2016) tarafından geliştirilen 21. Yüzyıl Öğrenen Becerileri Kullanımı Ölçeği ve Hamutoğlu vd (2017) tarafından geliştirilen Dijital Okuryazarlık Ölçeği'dir. Araştırmanın amacına uygun olarak kullanılan ilk ölçek“21. Yüzyıl Öğrenen Becerileri Kullanım Ölçeği”dir. Ölçek 5'li likert tipi ve 31 maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin güvenilirlik seviyesi yüksektir (α=.98). 21. Yüzyıl Öğrenen Becerileri Kullanımı Ölçeği bilişsel beceriler, otonom beceriler, iş birliği ve esneklik becerileri ve yenilikçilik becerileri olmak üzere dört alt boyuttan oluşmaktadır. Dijital Okuryazarlık Ölçeği 5'li likert tipi 17 maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin güvenilirlik seviyesi yüksektir (α=.93). Dijital okuryazarlık ölçeği tutum, teknik, bilişsel ve sosyal olmak üzere dört alt boyuttan oluşmaktadır. Verilerin analizi için tanılayıcı analizler yapılmıştır, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi(ANOVA) kullanılmıştır. Üniversite öğrencilerinin 21. yüzyıl öğrenen becerileri ile dijital okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişki için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi sonucunda 21. yüzyıl öğrenen becerileri ve dijital okuryazarlık düzeyleri karşılaştırıldığında cinsiyet, bölüm ve sınıf düzeyi değişkenlerine ait ortalama puanlarında anlamlı bir farklılık gözükmemektedir. Üniversite öğrencilerinin 21. yüzyıl öğrenen becerileri ölçeğinin alt boyutlarından bilişsel beceri boyutunun yüksek düzeyde olduğu söylenebilir. Üniversite öğrencilerinin cinsiyet değişkenine göre dijital okuryazarlık ölçeğinin alt boyutları arasında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık yoktur. Üniversite öğrencilerinin 21. yüzyıl öğrenen becerileri ve dijital okuryazarlık düzeyleri arasında ilişki alt boyutlarında incelendiğinde genel olarak düşük düzeyde ve orta düzeyde pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonunda elde edilen sonuçlara göre 21. yüzyıl öğrenen becerileri ölçeğinden alınabilecek en yüksek puan 124 iken, araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin ölçeğin toplamından aldıkları puan ortalamasının (x̄ = 89,94) olduğu görülmektedir. Bu bulgulara göre üniversite öğrencilerinin 21. yüzyıl öğrenen becerilerii kullanım düzeylerinin genel ortalamasının yüksek olduğu söylenebilir. Bulgular incelendiğinde, üniversite öğrencilerinin ölçeğin alt boyutlarından bilişsel beceri boyutunun yüksek düzeyde olduğu söylenebilir. 21. yüzyıl öğrenen becerileri ölçeği ile dijital okuryazarlık ölçeğinden aldıkları puanların cinsiyete göre değişip değişmediğine ilişkin t-testi sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinin 21. yüzyıl öğrenen becerilerini kullanımına yönelik düzeyleri ve dijital okuryazarlık düzeyleri arasında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık yoktur. Üniversite öğrencilerinin var olan dijital okuryazarlık düzeyleri incelendiğinde, hem ölçeğin alt boyutlarında hem de ölçeğin tamamında dijital okuryazarlık düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu söylenebilir. 21. yüzyıl öğrenen becerileri ölçeğinin alt boyutları ile dijital okuryazarlık ölçeğinin alt boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemeye yöneliktir. Üniversite öğrencilerinin 21. yüzyıl öğrenen becerileri ile dijital okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkiye dair korelasyon analizi sonuçları incelenmiştir. Bulgular incelendiğinde 21.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine relationship between the 21st century skills, digital literacy levels of university students. The sample of the research consists of a total of 122 students, 81 girls and 41 boys, studying at 19 state and 14 private universities in different provinces of Turkey in the 2020-2021 academic year. In this study, survey model one of the descriptive research methods, was used and was applied. Two scales were used as data collection tool in the study. These scales were 21st Century Learner Skills Scale was developed by Orhan Göksun (2016) and Digital Literacy Scale was developed by Hamutoğlu et al (2017). The first scale used in accordance with the purpose of the research is "21st Century Learner Skills Usage Scale. The scale consists of 5-point Likert type and 31 items. The reliability level of the scale is high. (α=.98). The 21st Century Learner Skills Usege Scale consists of four sub-dimensions: cognitive skills, autonomous skills, cooperation and flexibility skills, and innovation skills. The Digital Literacy Scale consists of 5-point Likert type and 17 items. The reliability level of the scale is high. (α=.93). The digital literacy scale consists of four sub-dimensions: attitude, technical, cognitive and social. Frequency, percentage, mean, standard deviation, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) were used for the analysis of the data. The Pearson Product-Moment Correlation Analysis was conducted for the relationship between university sutdensts' perceptions of 21st century learner skills and their levels of digital literacy. As a result of the analysis of the data obtained in the research, when the 21st century learner skills and digital literacy levels are compared, there does not appear to be a significant difference in the average scores of the variables of gender, department and class level. The sub-dimensions of the 21st century learner skills scale are evaluated; the average of the scores of the university students participating in the research from the expressed sub-dimensions of the scale is x̄ =89.94; It is seen that x̄ =53.61 and x̄=15.5. It can be said that the cognitive skill dimension of university students, one of the sub-dimensions of the 21st century learner skills scale, is at a high level. According to the gender variable, there is no significant difference between the attitude, technical, cognitive and social sub-dimensions of the digital literacy scale of university students according to gender. When the relationship between the 21st century learner skills and digital literacy levels of university students was examined in the sub-dimensions, it was seen that there were generally low and moderate positive significant relationships. students.