An empirical analysis of relationship marketing strategies in the maritime logistics industry
Deniz yolu lojistiği sektöründe ilişkisel pazarlama stratejilerinin ampirik bir analizi
  1. Tez No: 739532
  2. Yazar: RESUL TEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ARABELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Konteyner gemi hatları, deniz yolu lojistiği sektörünün sürekli değişen ve son derece rekabetçi ortamında ayakta kalabilmek için karlı müşterileriyle uzun vadeli, karşılıklı yarar sağlayan iş ilişkileri kurmalıdır. Uzun dönemli yakın ilişkiler konteyner gemi hatlarının sektörde rekabet avantajı elde etmelerini sağlamanın yanı sıra tedarik zinciri entegrasyonunu da olumlu yönde etkileyerek lojistik performanslarını arttırmalarını sağlar. Böyle bir ilişki kurmanın en iyi araçlarından biri, karlı müşteriler için özel bir ilişkisel pazarlama programı oluşturmaktır. Ancak bu programda hangi ilişkisel pazarlama stratejilerinin yer alacağı ve bu stratejilerin müşteri sadakati ve işbirliği üzerinde bir etkisi olup olmadığı belirsizdir. Bu araştırma, deniz yolu lojistiği endüstrisinde kullanılan ilişkisel pazarlama stratejilerinin, ilişki kalitesinin ve ilişkisel pazarlama çıktılarının (yani müşteri sadakati ve işbirliği) boyutlarını incelemekte ve ilişkisel pazarlama stratejilerinin müşteri sadakati ve işbirliği üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktadır. Araştırmada, ayrıca ilişkisel pazarlama stratejileri ile müşteri sadakati ve işbirliği arasındaki ilişkide ilişki kalitesinin aracılık rolü de incelenmektedir. Bu araştırmada hem nitel hem de nicel yöntemler kullanılmaktadır. Teorik model, ilişkisel pazarlama ve hizmet sektörü araştırmalarının detaylı incelemelerine dayalı olarak oluşturulmuştur. Önerilen araştırma modeli, yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak Türk deniz yolu lojistiği sektöründe faaliyet gösteren taşıma işleri organizatörlerinden alınan cevaplardan oluşan 208 anket verisiyle ampirik olarak test edilmiştir. Önerilen model, test sonuçlara göre istatistiksel olarak tutarlı, güvenilir ve geçerlidir. Yapılan yapısal eşitlik modellemesi (YEM) analizi sonucunda, konteyner gemi hatları tarafından uygulanan müşteri sadakati stratejileri ve içsel yetkinlik stratejilerinin, ilişki kalitesi aracılığıyla taşıma işleri organizatörlerinin sadakatini ve işbirliğini önemli ölçüde etkilediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Container shipping lines must build long-term, mutually beneficial business relationships with their profitable customers to survive in an ever-changing and highly competitive environment of the maritime logistics industry. Long-term close relationships enable container shipping lines to gain a competitive advantage in the industry, as well as increase their logistics performance by positively affecting supply chain integration. One of the best tools for building such a relationship is to create a special relationship marketing program for profitable customers. However, it is unclear which relationship marketing strategies will be included in this program and whether these strategies have an impact on customer loyalty and collaboration. This research investigates the dimensions of relationship marketing strategies, relationship quality and relationship marketing outcomes (i.e. customer loyalty and collaboration) in the maritime logistics industry and explores the impact of relationship marketing strategies on customer loyalty and collaboration. Additionally, this research examines the role of relationship quality in mediating the relationship between relationship marketing strategies, and customer loyalty and collaboration. This research employs both a qualitative and quantitative methods. The theoretical model is built based on through literature reviews of relationship marketing literature and service industry studies. The proposed research model is empirically tested with survey data using 208 responses from freight forwarders operate in Turkish maritime logistics industry by using structural equation modelling (SEM). The proposed model is statistically consistent, reliable, and valid, according to empirical results. As the result of the SEM analysis, it is found that the customer loyalty strategies and internal capability strategies performed by the container ship lines significantly affect the loyalty and collaboration of freight forwarders through the relationship quality.