Exploring the relationship between a specific supramax trading route and the Baltic Supramax Index
Özel bir supramax ticaret rotasının Baltık Supramax Kuru Yük Endeksi ile ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 862034
  2. Yazar: SERCAN KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kuru yük denizyolu taşımacılığı sektörü, piyasanın veya piyasadaki belirli bir bölümün performansını ölçmek için ana kaynak olarak yoğunlukla Baltık Kuru Yük Endeksi (BKYE)' ni dayanak almaktadır. BKYE, piyasa katılımcıları tarafından; yatırım kararları, pazarlama stratejileri ve fiziki piyasadaki fiyat dalgalanma risklerinin finansal piyasalarda korunması için bir ölçüt olarak kullanılır. Baltık Supramax 10TC endeksi, supramax bölümündeki piyasa performansını değerlendirmek için yaygın olarak kabul edilen, sadece 10 supramax ticaret rotasının ağırlıklı ortalamasını temsil eden bir referanstır. Ancak, durağan bir rota setinin kullanımı, münferit supramax rotalarının inceliklerini ve değişkenliğini hesaba katmayarak endeksin temsil gücünü etkileyebilir. Bu tez, münferit bir ticaret rotası ile Baltık Supramax 10TC endeksi arasındaki ilişkiyi araştırarak, kuru yük supramax piyasasını daha iyi anlamamızı amaçlamaktadır. 4 Ocak 2021 ile 2 Ocak 2022 tarihleri arasındaki 52 haftada gözlemlediğimiz, ilk el verileri toplayıp analiz ederek, bu münferit supramax ticaret rotasının endeks ile karşılaştırılarak performansının incelenmesi amaçlanmıştır. Baltık Borsası'nın S10TC kapsamındaki rotalarda bulunmayan son derece aktif bir supramax ticaret rotasını ortaya çıkarmaktayız. Münferit rota ve BKYE arasındaki anlamlı korelasyonu gösteren ampirik veriler, birleştirilmiş endekslere olan geleneksel bağımlılığı sorgulamakta ve piyasa duyarlılığını daha ayrıntılı bir şekilde anlamak için daha seçici bir yaklaşımı savunmaktadır. Bu bulguların pragmatik olarak önemi büyük olup, denizyolu taşımacılığı sektörü paydaşlarına stratejik karar verme ve risk yönetimi için yeni bir referans sunmaktadır. Ayrıca, araştırmamız, dinamik endeks hesaplama, endeks içinde daha geniş bir rota dizisinin entegrasyonu ve denizyolu taşımacılığı piyasasının dinamiklerinin daha iyi anlaşılması için daha sofistike istatistiksel yöntemlerin kullanılmasına yönelik gelecekteki keşiflere yol açmaktadır. Üstelik, mevcut endeks yapısına ait metodoloji sınırlamalarını göz önünde bulundurup, AIS verisi gibi gelişmiş teknolojileri kullanarak endüstrinin dinamik yapısını yakalamayı amaçlayan alternatif yaklaşımlar önermekteyiz. Bu teknolojik ilerlemeleri gelecekteki endeks oluşumlarına entegre etmek, daha iyi ve kesin sonuçlara yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
Dry bulk shipping industry heavily relies on the Baltic Dry Index (BDI) as a primary source to measure the performance of the market or a particular segment of the market. BDI use by participants as a benchmark for investment decisions, marketing strategies and hedging risk of physical market price fluctuation in the financial markets. The Baltic Supramax 10TC index, representing a weighted average of only 10 supramax trading routes, is a widely accepted benchmark for assessing market performance in the supramax segment. However, the use of a stationary set of routes may overlook the nuances and variability of individual supramax routes, potentially impacting the index`s representativeness. This thesis seeks to enhance our understanding of the dry bulk supramax market by investigating the relation between an individual trading route and Baltic Supramax 10TC indices. Through the collection and analysis of 52 weeks of primary data between 4th January 2021 and 2nd January 2022, we examine the performance of this individual supramax trading route in comparison to the broader index, yielding valuable insights. We uncover a highly active Supramax trading route that does not exist in the Baltic Exchanges constituent routes of S10TC. The provision of empirical data demonstrating a significant correlation between the individual route and the BSI challenges the traditional dependence on aggregated indices and advocates for a more discerning approach to understanding market sentiments. The implications of these findings are pragmatically significant, offering stakeholders in the shipping industry a novel reference for strategic decision-making and risk management. Additionally, the research paves the way for future explorations into dynamic index computation, the integration of a broader array of routes within indices, and the employment of more sophisticated statistical methods to deepen the comprehension of maritime market dynamics. Furthermore, we consider the limitations of the current index construction methodology and propose alternative approaches that leverage advanced technologies, such as AIS data, to capture the dynamic nature of the industry. Incorporating these technological advancements in future iterations of the index could lead to improved accuracy and relevance.