A quest for the self: A post-colonial reading of Bessie Head's selected novels
Kendilik arayışı: Bessie Head'in seçili eserlerinde sömürge sonrası eleştiri okuması
  1. Tez No: 739535
  2. Yazar: ZELİHA IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARITH ISMAIL TURKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezde, Bessie Head'in romanlarında yer değiştirmelerin karakterlerin kimlik ve aidiyet duyguları üzerindeki etkisini inceliyorum. Bu çalışma, evsizlik, eşiktelik ve çift bilinçlilik gibi kavramlardan yararlanarak Bessie Head'in When Rain Clouds Gather (1969), Maru (1971), ve A Question of Power (1973) romanlarının, yer değiştirmelerin bir sonucu olan sürekli kendilik inşasını güçlü bir şekilde ortaya koyduğunu savunmaktadır. Eserlerinde, Bessie Head'in kimliği bireylerin toplumdaki konumlarıyla şekillenen sosyal ve politik bir yapı olarak ele aldığını ve buna bağlı olarak da bireylerin fiziksel, sosyal ve kültürel konumları değiştikçe kimliklerinin ve aidiyet algılarının da yeniden değerlendirilip inşa edildiğini savunuyorum. Bessie Head, apartheid Güney Afrika'da ve Botsvana'da baskı, ön yargı ve ayrımcı ideolojilere maruz kalmış ve bu yüzden de yerinden edilmiş karakterler yaratır. Hollanda ve İngiliz sömürge rejimleri, bu toplumsal ideolojiler içindeki ulusal ve ırksal kimliklerin katmanlaşmasını daha da şiddetlendirmiştir. Bu zor zamanları kendisi de yaşadığından dolayı Bessie Head, bu döneme ilişkin kişisel hatıralarını kurgusal yerinden edilmiş kimlikler aracılığıyla ifade eder. Böylece, toplumlarının insanları acımasızca nasıl sınıflara ayırdığına ve onları farklı yaşam standartlarına zorladığını ifade eder. Karakterler, Makhaya, Margaret ve Elizabeth, Bessie Head'in Güney Afrika ve Botswana'nın ırksal olarak ayrılmış toplumlarında ben ve öteki karşıtlığına uymayan kimliğini yansıtıyor. Bu karakterler, kendi başlarına sağlıklı bir şekilde düşünmelerine, hissetmelerine ve hareket etmelerine olanak sağlayacak yollar ve koşullar bularak kimliklerini, güçlerini ve benlik duygularını geri kazanmaya çalışırlar. Sonuç olarak, kendilerine dayatılan sömürgeci ve özcü kimliklerden kurtulmanın bir yolu olarak yerinden edilmeyi deneyimlerler. Böylece, kendilik arayışı yolculuklarında özcü algılardan arınmış, değişken ve dinamik kimlikler yaşarlar. Bu bağlamda Bessie Head'in romanlarında yer değiştirmenin sonucu olarak karakterlerin değişen kimlik ve ev duygusunu karşılaştırmalı olarak analiz edeceğim.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I examine the impact of displacements on the characters' senses of identity and belonging in Bessie Head's novels. Deploying theoretical concepts such as unhomeliness, liminality, and double consciousness, this thesis contends that Bessie Head's novels, When Rain Clouds Gather (1969), Maru (1971), and A Question of Power (1973), highlight the continuous process of self-construction as a result of displacements in a variety of ways. I argue that Bessie Head demonstrates that identity is a social and political construct shaped by the subjects' socio-cultural positionings in their countries and that in her trilogy, Bessie Head's characters' identities are reevaluated and reconfigured in unexpected ways as their physical, social, and cultural positionings change as a result of displacements. Bessie Head creates displaced characters in apartheid South Africa and colonized Botswana, where they face the coercion and prejudice of colonial and neocolonial times, particularly the discriminatory South African and Botswanan societal ideologies. Dutch and British colonial exploitative regimes exacerbated and enforced the exhibited stratification of national and racial identities within these societal ideologies. As having experienced this trying era, Head's memoirs transform her personal recollections into the expressed memories and hardships of fictional displaced identities who experience how their societies relentlessly demarcated human beings and forced them into very different, and very unequal lives. The characters, Makhaya, Margaret, and Elizabeth, reflect Bessie Head's unorthodox identity in the deep-rooted binary system of self and other in racially segregated societies of South Africa and Botswana. Makhaya, Margaret, and Elizabeth, seek to restore their identities, self-empowerment, and senses of self by finding ways and circumstances which enable them to think, feel, and the act of their own accords in healthy manners. As a result, they experience displacement as a means of breaking free from the colonial and essentialized identities that have been imposed on them. Therefore, on their journeys, they experience shifting and dynamic identities for themselves that are free from the essentialist perceptions. In this regard, I will comparatively analyze the changing the senses of identity and home as a result of displacements in Bessie Head's novels.