Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniği'ne başvuran diyabet hastalarının pandemi dönemindeki diyabet özyönetimlerinin yaşam kalitesi üzerine etkileri
Effect of diabetes self-management on quality of life during the COVID-19 pandemic in patients with diabetes mellitus admitting Cukurova University Faculty of Medicine Balcali Hospital Endocrinology and Metabolism Outpatient Clinic
  1. Tez No: 739596
  2. Yazar: MERVENUR GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SAATÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: COVID-19 Pandemisi süresince olağan yaşantıdaki majör değişiklikler, kısıtlamalar, kapanma dönemleri, karantinalar ve alınan diğer önlemleri Diabetes Mellitus hastalarının hastalık yönetimlerini olumsuz yönde etkilemiştir. Bu çalışmamızda, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniği'ne başvuran Diabetes Mellitus hastalarının COVID-19 pandemi dönemindeki hastalık özyönetimleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniği'ne 04.12.2021 ile 20.07.2022 tarihleri arasında başvuran, en az altı aylık tip 2 diyabet tanısı olan ve bilgilendirilmiş onam vermiş olan 186 hasta çalışmaya alınmıştır. Çalışmamız kesitsel tanımlayıcı niteliktedir. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara tarafımızdan geliştirilen Sosyodemografik Veri Toplama Anketi (24 soru), Diyabet Özyönetim Ölçeği (DSMQ) (16 soru), Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği (EQ-5D) (5 soru) ve Visual Analog Scale (VAS) uygulanmıştır. Veriler, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Tip 2 diyabet hastalarının 186'sından 100'ü (% 53,8) kadın, 86'sı (% 46,2) erkek idi. Hastaların yaş ortalamaları 56,3±8,8 yıl (min: 35, max: 80), boy ortalamaları 166,4±11,4 cm (min: 88, max:192), vücut ağırlığı ortalamaları 84,4±16,2 kg (min:42, max:160), Beden Kitle İndeksi (BKİ) ortalamaları 30,2±5,6 (min:16,9, max:53,3), bel çevresi ortalamaları ise 92,2±20,8 cm (min:50, max:140) olarak saptandı. Hastaların Diyabet Özyönetim Ölçeği puan ortalaması 5,67±1,47, Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalaması 0,27±0,23, VAS puan ortalaması 63,98±20 (min:0, max:100) olarak bulundu. Diyabet Özyönetim Ölçeği alt ölçekleri ele alındığında; Glikoz yönetimi puanı 5,68±1,88, Diyet kontrolü puanı 5,03±1,96, Fiziksel aktivite puanı 5,40±2,75, Sağlık hizmetlerini kullanma puanı 6,55 ±2,01 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The major changes in usual life, restrictions, lockdowns, quarantines and other measures taken during the COVID-19 Pandemic adversely affected the self-management in patients with diabetes mellitus. The aim of this study was to assess the relationship between diabetes self-management and quality of life during the COVID-19 pandemic period in patients with diabetes mellitus admitting to Cukurova University Faculty of Medicine Balcali Hospital Endocrinology and Metabolism Outpatient Clinic. Materials and Methods: One hundred and eighty six patients with type 2 diabetes mellitus diagnosis for at least six months admitting to Cukurova University Faculty of Medicine Balcali Hospital Endocrinology and Metabolism Outpatient Clinic between 04.12.2021 and 20.07.2022 and the ones who had given informed consent were included in the study. Our study is a cross-sectional descriptive study. Sociodemographic Data Collection Questionnaire (24 questions), Diabetes Self-Management Questionnaire (DSMQ) (16 questions), General Quality of Life Scale (EQ-5D) (5 questions) and Visual Analog Scale (VAS) were used. Data was analyzed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 pocket program. Results: Of 186 patients, 100 (53,8%) were female and 86 (46,2%) were male. Mean age was 56,3±8,8 years (min: 35, max: 80), mean height was 166,4±11,4 cm (min: 88, max:192), mean body weight was 84,4±16,2 kg (min:42, max:160), mean Body Mass Index (BMI) was 30,2±5,6 (min:16,9, max:53,3), and mean waist circumference was 92,2±20,8 cm (min:50, max:140). The mean score for Diabetes Self-Management Questionnaire was 5,67±1,47, mean score for the General Quality of Life Scale was 0,27±0,23, and mean VAS score was 63,98±20 (min:0, max:100). The mean scores for the Diabetes Self-Management Questionnaire subscales were as follows: The glucose management score was 5,68±1,88, the diet control score was 5,03±1,96, the physical activity score was 5,40±2,75, the health care utilization score was 6,55±2,01.