Tip 2 Diyabetes mellitus hastalarında serum C-peptid düzeyi ile mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonların karşılaştırılması
Comparison of serum C-peptide level and microvascular and macrovascular complications in Type 2 Diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 905722
  2. Yazar: BEKTAŞ IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TAMER TETİKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Biz çalışmamızda Tip 2 Diyabetes Mellitus hastalarında serum c-peptid düzeyi ile diyabetin mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonları arasındaki ilişkiyi açıklamak için serum c-peptid düzeyi düşük olan hasta grubu ile serum c-peptid düzeyi normal/yüksek olan grup arasında karşılaştırma yapmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 60 hasta dahil edildi. Dahil edilme kriterleri: Tip 2 Diyabetes Mellitus (T2DM) hastası olmak, 18 yaş üzeri olmak, gebe olmamak, erişkin latent otoimmün diyabet olmamaktır. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Dahiliye Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniği'ne 18.10.2023-15.12.2023 tarihleri arasında başvurmuş, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalardan aydınlatılmış onam formu ile yazılı olarak onam alındıktan sonra demografik veriler, boy, kilo, vücut kitle indeksi kaydedildi. Çalışmamız için serum C-peptid, HbA1C, glukoz, total kolesterol, düşük yoğunluklu kolesterol (LDL), yüksek yoğunluklu kolesterol (HDL), trigliserid, tam kan sayımı, kan üre azotu (BUN), kreatinin, tahmini glomerüler filtrasyon hızı (e-GFR), aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), sodyum, potasyum, total protein, albümin ve spot idrarda protein/kreatinin oranına bakıldı. Hastalar nöropati, aterosklerotik kalp hastalığı (ASKH) ve retinopati varlığı açısından değerlendirildi. Aterosklerotik kalp hastalığı olan hastalara ekokardiyografi (EKO) yapıldı. Nöropati semptomları olanlara elektromiyografi (EMG) istendi. Hastaların başvuru anında kan basıncı ölçümü yapıldı.
Özet (Çeviri)
level and microvascular and macrovascular complications of diabetes in Type 2 Diabetes Mellitus patients between the patient group with low serum c-peptide level and the group with normal/high serum c-peptide level. Materials and methods: 60 patients were included in our study. Inclusion criteria: Having Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM), being over 18 years of age, not pregnant, and not having latent autoimmune diabetes in adults. An application was made to the Internal Medicine Endocrinology and Metabolism Polyclinic of Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital between 18.10.2023 and 15.12.2023 among the applications that were not included, and demographic data, height, weight and mass index were recorded after the individual who met them was specified with the informed consent formula. For our study, serum C-peptide, HbA1C, glucose, total solubility, low solubility (LDL), high solubility (HDL), triglyceride, complete blood count, blood urea nitrogen (BUN), creatinine, estimated glomerular filtration rate (e-GFR). , aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), medium, media, total protein, albumin and spot protein/creatinine were generally checked. Patients were evaluated for the presence of neuropathy, atherosclerotic heart disease (ASCH) and retinopathy. Echocardiography (ECHO) was performed on people with atherosclerotic heart disease. Electromyography (EMG) was requested for those with neuropathy. Blood pressure values of the patients were taken at the time of admission.