Doğumda ebe tarafından sunulan sürekli destekleyici bakımın psikolojik iyilik durumu değişkenlerine etkisi
The effect of continuous supportive care provided by A midwife at birth on psychological wellness variables
- Tez No: 739618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE GÖKÇE İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, doğumda ebe tarafından sunulan sürekli destekleyici bakımın psikolojik iyilik durumu değişkenlerine etkisini belirlemek amacıyla tek kör, randomize kontrollü, deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri Aralık 2020- Haziran 2021 tarihleri arasında Tarsus Devlet Hastanesi'nin doğum salonunda, doğum yapan 80 kadından toplanmıştır. Müdahale grubundaki 40 kadına araştırmacı ebe tarafından doğumda sürekli destekleyici bakım sunulmuş, kontrol grubundaki 40 kadın ise rutin bakım almıştır. Araştırmanın verileri doğum süresince, doğumdan sonraki ilk 24 saatte ve doğumdan sonraki 6-8. Haftada toplanmış olup, araştırmayı müdahale grubundan 30, kontrol grubundan 29 kadın tamamlamıştır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Doğum Korkusu Ölçeği, Doğum Sonuçları Bilgi Formu, Doğumda Kontrol ve Destek Algısı Ölçeği, City Doğum Travması Ölçeği, Maternal Bağlanma Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, t-test, Mann Whitney U testi, Pearson and Fisher's kesin ki-kare testi kullanılmıştır. Gruplar arasında sosyo-demografik ve obstetrik açıdan farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a single-blind, randomized controlled, experimental study in order to determine the effect of continuous supportive care provided by the midwife at birth during psychological well-being variables. The data of the study were collected from 80 women who gave birth in the delivery room of Tarsus State Hospital between December 2020 and June 2021. Continuous supportive care was provided to 40 women in the intervention group at birth by the research midwife, while 40 women in the control group received routine care. The data of the study were used during birth, in the first 24 hours after birth and 6-8 days after birth. 30 women from the intervention group and 29 women from the control group completed the study. Personal Information Form, Fear of Birth Scale, Birth Results Information Form, Perception of Control and Support in Birth Scale, City Birth Trauma Scale, and Maternal Attachment Scale were used in the study. Descriptive statistics, t-test, Mann Whitney U test, Pearsonand Fisher's exact chi-square test were used in the analysis of the data. There was no difference between the groups in terms of socio-demographic and obstetrics.