The moderator role of career decision making self-efficacy on the relationship between intolerance of uncertainty and resilience of university students
Üniversite öğrencilerinin belirsizliğe tahammülsüzlükleri ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkide kariyer kararı verme yetkinliğinin düzenleyici rolü
  1. Tez No: 739617
  2. Yazar: AYDANUR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri ile psikolojik sağlamlıkları düzeyleri arasındaki ilişkide kariyer kararı verme yetkinliğinin düzenleyici rolünü saptamaktır. Araştırma verileri Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin, 18 ve 28 yaş arasında olan, lisans bölümü ve İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinden toplanmıştır. Çalışmaya 569 (348 kadın, 221 erkek) öğrenci katılmıştır. Araştırma verileri, kariyer kararı verme yetkinliği ölçeği, belirsizliğe tahammülsüz ölçeği, yetişkinler için psikolojik dayanıklılık ölçeği ve demografik bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Kesitsel bir çalışma olup, ön analiz, bağımsız örneklem t testi, Pearson korelasyon, tek yönlü MANOVA ve PROCESS Macro kullanılarak moderatör analizi yapılmıştır. Sonuçlar, kariyer kararı verme yetkinliğinin belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide düzenleyici bir role sahip olduğu bulgusunu göstermiştir. Ayrıca gruplar arası anlamlı fark, sadece erkekler ve kadınlar arasındaki kariyer kararı verme yetkinliği puanlarında gözlemlenmiştir. Sonuçlar mevcut alanyazına bağlı olarak tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar ve uygulamalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to explore the moderator role of career decision making self-efficacy in the relationship between intolerance of uncertainty and resilience of university students in Turkey. Sample has been comprised of English language preparatory school and undergraduate students of a state university. Participants were between the age of 18 and 28 (M = 20.65, SD = 2.26). There were 569 participants (348 women, 221 men) in the study. Data was collected via career decision making self-efficacy scale, resilience scale for adults, intolerance of uncertainty scale and demographic information form. Cross-sectional design has been used. Preliminary analysis, Pearson Product Moment correlations, independent sample t-test, one way MANOVA and moderator analysis with PROCESS Macro have been conducted. Results showed that career decision making self-efficacy has a moderator role on the relationship between intolerance of uncertainty and resilience. Moreover, the only significant difference among groups was on the career decision making self-efficacy scores between males and females. The results were discussed relating to the existing literature. Recommendations for future research and implication were presented.