Misak-ı Milli
  1. Tez No: 73962
  2. Yazar: TANER LÜLECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. SEMİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Birinci Dünya Savaşı'ndan mağlup ayrılan Osmanlı Devleti, Mondros Ateşkes Antlaşması hükümlerince İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmeye başlanmıştır. Bu işgalin zemini cihan harbi devam ederken hazırlanmıştı. Tatbikatı konusundaki ihtilaflar ise nasıl olsa giderilecekti. Sevr Antlaşması'nı imzalayan Osmanlı Hükûmetleri'nin ise, mevcut şartlarda yapabilecekleri bir şey yoktu. İstanbul'un resmî işgali devam ederken, hareket beklemek zaten imkânsızdı. Bu şartlar altında, vaziyeti tersine çevirecek aksiyon,“Türk Milleti'nin bağımsız yaşama sevdası”nın yeni bir tezahürü olarak ortaya çıkacaktır. Türk Milleti'ni ve tarihini iyi tanıyan, O'ndaki istiklâl anlayışını çok iyi bilen Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları; Anadolu ile sırt sırta vererek yeni bir kahramanlık destanı yazmışlardır. Misâk-ı Millî bu destanın adıdır. Esası, Mustafa Kemal Paşa tarafından kaleme alındığına şüphe olmayan Misâk-ı Millî Beyannamesi, Osmanlı Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki çizgide tarihi yerini almış çok önemli bir vesikadır. İlânından sonra Türk ve dünya tarihinde yeni açılımlara kaynak teşkil eden Ahd-ı Millî; tarihinin ilk yıllarından itibaren siyasî, askerî, sosyal ve iktisadî mülahazalarda da, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni etkisi altına almıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The invasion of the Ottoman Empire which has been defeated in The First World War by Entente Powers has been initiated in accordance with the provisions of Mudros Armistice Agreement. The grounds for this invasion has been prepared when the world war was still continuing. The disputes with regards to its execution was to be solved in one way or another. The Ottoman Governments which had signet the Sevres Treaty could not do anyting under these circumstances. It was impossible to expect an action whilst the official invasion of Istanbul was continuing. Under these circumstances, an action that shall turn the situation the other way arount, was to emerge as a new occurrence of“the affection of the Turkish Nation for independent life.”Mustafa Kemal Pasha ant associhates who knew the Turkish Nation, its history and their indepedence understanding very well have written a new epic, back to back with Anatolia. This epic is called the National Pact. The National Pact wich has been essentially written down by Mustafa Kemal Pasha without any doubt, is a very important document that has taken its historical place on the line between the Ottoman Sate and Republic of Turkey. The National Pact, wich has constituted the source for new developments in the Turkish and World history as of the date of its declaration, has taken the Republic of Turkey under its effect in political, military, social and economic opinions as of the first year of its history.