Lise öğrencilerinin genel yetenek düzeyleri ile akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 73961
  2. Yazar: ŞADAN KARACIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu araştırma, lise öğrencilerinin genel yetenek düzeyleri ile akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin cinsiyete, sınıf düzeyine, bölüme, anne ve babanın öğrenim düzeylerine göre değişip değişmediğini belirlemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırma 1996-1997 öğretim yılında Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi ve Kuzeykent Lisesi 1. ve 3. Sınıflarında, Fen ve Sosyal bölümlerinde okuyan 178 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Öğrencilerin genel yetenek düzeyleri ile akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkiler, Temel Yetenek Testi (11-17) formu uygulanarak, öğrencilerin cinsiyetleri, sınıfları, bölümleri, anne ve babalarının öğrenim düzeyleri ile ilgili bilgiler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. öğrencilerin genel yetenek düzeyleri ile akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesinde“Pearson Momentler Çarpımı”korelasyon tekniği kullanılmıştır. Korelasyon katsayıları arasındaki önemlilik düzeyini belirlemede“t”testi uygulanmıştır. Araştırmada hata payı için tablo değeri 0.05 düzeyi kabul edilmiştir. Korelasyonlar arası farkın ileri düzeylerde anlamlı olduğu durumlar ayrıca belirtilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin genel yetenek düzeyleri ile akademik başarı düzeyleri arasında önemli düzeyde ilişki bulunmuştur. Yine bu ilişkinin cinsiyete göre değiştiği görülmüştür. Yetenek ve başarı ilişkisi öğrencilerin babalarının, lise veya üniversite öğrenimi yapmış olmalarına, bağlı olarak da değişmektedir. Öğrencilerin ölçülen genel yetenek düzeyleri ile akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişki, sınıf düzeyine, bölüme, annenin öğrenim düzeyine, babanın, (lise ve üniversite dışında) öğrenim düzeyine göre değişmemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work was carried out to research the relationship between the general ability level of lycee students and their level of academic success, and whether or not thes relationship changed in accordance to the students gender, class, department and education level of the parents. The researc took place during the 1996-97 academic year on 178 students studying at lycee 1 and j§ in the science departments of Kastamonu Apdurrahman Paşa lycee and Kuzey Kent lycee. The“Basic Ability Test”(11-17) form was used to abtain information about the relationship between the general ability and academic success level of the students, the students gender, class, departments and parents education level were obtained using on“information Form”preparet by the researcher. The relation ship between general ability end academic success was determined using the“Pearson Moments Multiblication”correlation technigue. The significance of the figures thus obtained was determined by the“t- test”An error level of 0.05 was- accebtet. in addition the difference between courelations at higher levels was determined as significant. The research findings show that there is a significant relationship between the students general ability level and academic success. Additionally, a change was seen in this relationship according to gender. The ability- success rate also changed according to whether or not their fathers received lycee or university education. The students measured general ability level and success changed according to class level, department, mothers education level and fathers education level (Apart From Lycee and University).