The study of TERF debate in the contexts of US, UK & Turkey & the embracement of intersectional feminism for reconciliation proposal
TERF tartışmasının Amerika, İngiltere ve Türkiye bağlamında incelenmesi ve bir uzlaşma önerisi olarak kesişimsel feminizmin benimsenmesi
- Tez No: 739700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma günümüz feminist literatürünün odağına taşınan trans dışlayıcı radikal feminizm (TERF) tartışmasının kesişimsel feminizm ile ilişkiselliğini incelemektedir. 2008 yılında TERF tabirinin ortaya atılmasından sonra trans dışlayıcılık tartışmaları iyice alevlenmiş ve feminist aktörleri büyük bir kutuplaşma içerisine itmiştir. Aynı zamanda, bu dönemde dünya çapında devletler, kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen trans dışlayıcı yasal ve yapısal değişiklikler tartışmanın tarafları arasındaki uçurumun iyice genişlemesine sebep olmuştur. Bu noktada, günümüzde kabul gören feminist söylem bu problemi aşmak konusunda yetersiz kalmıştır. Bu sebeple, bu çalışmanın temel motivasyonu bu tartışmanın bir şekilde sonlandırılıp sonlandırılamayacağını ve feminizmin, farklı bir bakış açısı benimsenerek, ilerlemesinin sağlanıp sağlanamayacağını sorgulamaktır. Bu bağlamda, TERF tartışması, kutuplaşmanın ve uluslararası etkilerinin en fazla olduğu Amerika ve İngiltere temelinde ve bu iki ülkeden çıkan söylemlerin Türkiye'deki çatışma üzerindeki yadsınamaz etkileri sebebiyle Türkiye temelinde incelenmiştir. Bu incelemeler doğrultusunda, feminist düşüncenin gelişimi tarihsel konjonktürde irdelenmiş ve bu epeyce kutuplaşmış tartışma ortamına çözüm getirecek, uzlaşmacı bir anlayış aranmıştır. Bu doğrultuda, bu çalışma, kesişimsel feminizmin kapsayıcılık ilkesi ve baskı ve dışlanma durumlarını kimliklerin ilişkiselliği üzerinden analiz eden bakış açısıyla; tartışmayı sonlandırabileceğini ve feminist düşüncenin ilerlemesini sağlayabileceğini iddia etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationality of the trans-exclusionary radical feminism (TERF) debate, which has become the focus of contemporary feminist literature with intersectional feminism. After the introduction of the term,“TERF”in 2008, the debate on trans-exclusion has flared up and pushed feminist actors into a significant polarisation. At the same time, the trans-exclusionary legal and structural changes made by states, institutions and organisations worldwide caused the gap between the parties to widen. The currently accepted feminist discourse has been insufficient to overcome this problem. For this reason, the primary motivation of this study is to question whether this debate can be ended somehow and whether feminism can be progressed by adopting a different perspective. In this context, the TERF debate has been examined based on the US and UK, where polarisation and international effects are the most and based on Turkey due to the undeniable impact of the arguments from these two countries on the conflict in it. In line with these examinations, the development of feminist thought has been examined in the historical conjuncture, and a reconciliatory understanding has been sought that will bring a solution to this highly polarised debate environment. In this direction, this study defends the argument that due to its inclusiveness principle and perspective of analysing oppression and exclusion through the relationality of identities, intersectional feminism could end the TERF debate and promote the advancement of feminist thought.