Bursa ili merkez ilçelerinde okul öncesi eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin mesleki yeterliliklerinin belirlenmesi
Preschool education intututes which teachers working description job qualifications
- Tez No: 73971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYYİP DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET Bu araştırma, Bursa ili merkez ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığı Okul Önce si Eğitimi Genel Müdürlüğü'ne bağlı, İlköğretim okulları bünyesinde anasınıfları,Meslek liseleri bünyesindeki uygulama sınfları ve Bağımsız anaokullarında görev yapmakta olan kadrolu öğretmenlerin, okul öncesi eğitimi konusundaki yeterliliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 1996- 1997 öğretim yılında Bursa ili merkez ilçelerin deki Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer Okul Öncesi Eğitim Kurumları'ndan random yöntemiyle seçilen 750 öğretmen İle bu alandaki 65 yönetici oluşturmuştur. Veriler araştırma amaçlarını gerçekleştirmek üzere hazırlanmış,aynı soruların yer aldığı öğretmen ve yönetici anketleri ile toplanmıştır.İki bölümden oluşan anketin birinci bölümünde kişisel bilgilere, İkinci“bölümünde okul öncesi eğitici personelin mesleki becerileri ile ilgili yeterlilikleri kapsayan toplam 60 soruya yer verilmiştir. Bu yeterliliklerle ilgili öğretmen ve yönetici görüşleri kodlanarak bilgisayarda değerlendirilmiştir. Anketteki her soruyla ilgili görüşlere ilişkin frekans ve yüzde dağılı mı alınmış ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Öğretmen ve kursiyerlerin sorular için verdikleri cevapların aritmetik ortalamaları arasındaki farkı tespit etmek amacıyla, ”t“ testi uygulanmış ve farkın manidarlığı 0.05 anlamlılık düzeyinde kontrol edilmiştir.Her soru için beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şunlardır; 1.,Okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin çoğunluğu ken dilerini ”büyük ölçüde“ ve ”tamamen“ yeterli bulmaktadırlar. Tüm yeterlilik boyutları dikkate alındığında öğretmenlerin kendi yeterliliklerini algılamaları mezuniyet durumlarına ve mesleki kıdemlerine göre anlamlı bir farklılık oluşturmamaktadır. Ancak ağırlıklıolarak lisans mezunu ve diğer okul mezunu öğretmenler ile mesleki kıdemleri 6-10 yıl arasında değişen öğretmenler, tüm yeterlilik boyutlarında kendilerini diğer mezuniyet durumlarındaki ve mesleki kıdemdeki öğretmenlere göre daha az yeterli bulmaktadırlar. 2. Okul öncesi eğitim kurumlarındaki yöneticilerin büyük bir çoğunluğu öğret menlerini birinci derecede ”kısmen ve büyük ölçüde" yeterli bulmaktadırlar. Özellikle, Pratik el becerileri, araç gereç hazırlama, fen ve doğa erinlikleri, sanat ve deney etkinlikleri ile tanıtım etkinlikleri ve özürlü çocukların eğitimine yönelik çalışmalarda yöneticilerin öğretmenlerini değerlendirmelerine ilişkin görüşleri daha olumsuzdur. 3. Tüm yeterlilik boyutlarında öğretmenlerle kursiyerlerin görüşleri arasında anlamlı 'bir farklılık gözlenmektedir. Yöneticilerin görüşlerinin öğretmenlere kıyasla daha olumsuz olduğu da söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research has been made for the purpose of determining preschool education capability of the payrolled educationalist personnel working in kindergarten classes which belong to Trainning Colleges and in Independent Kindergartens of Bursa city and it's central towns, all of which are dependent to General Management of National Education Ministry. The sampling of this research has been established from 250 teachers and 65 management employees working in this field by choosing them randomly from“Osmangazi, Yıldırım and Nilüfer Preschool Educational Institutes in the central towns of Bursa City. The data has been prepared for realizing the research purpose and it was collected by means of teacher and management employee investigations in which there are the same questions. Investigations are formed with two sections of totally 60 questions. In which the first section includes the career abilities and capabilities of preschool educationalist employee. The opinions of teacher and management personnel related with this capability have been evaluated by coding in computers. Frequecy and percentage distributions have been i taken related with each question of the investigation and the standart deviations have been calculated. ”T“ test has been applied and significance of the distinction has been checked on the level of 0.05 meaningfulness for the sake of determining the difference between the arithmetical averages of the answers that the teachers and the administrators have given to the questions. The pentad scale has been used for grading of each questions. The findings obtained from the research are as the followings : 1. Most of the teachers, which work in preschool education institutes, find themselves as efficient ”“iri large scale”and“completely”. When you take into accountall capability scales, the understanding öf teachers for their capabilities don't make any difference with respect to their graduation status and profesional career durations. But respactedly teachers graduated from licence shoöls and other schools and teachers who have worked between 6-10 years, find themselves as less efficient with respect to the other teachers graduated from other branches and worked for the different time period. 2. The big majority of the administrators of preschool education institutes find their teachers in first grade as“partly or with big scale”efficient. Especially, the opinions of administrators are more negative related with evaluations of teachers on the matters directed the pratical hand skills, preparing tools and instruments, science and nature applications, art and experiment activities, introduction activities and studies devoted to the defective children. 3. It is observed that there is a significant difference between the opinions of teachers and trainees for all capability levels. It can be said that the opinions of administrators are more negative with respect to the opinions of teachers.