Yürüme kavramının heykel plastiğine aktarılması
Transferring the walking concept to sculpture plastic
  1. Tez No: 739715
  2. Yazar: BURCU ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yürüme kavramı insanlığın ortaya çıktığı ilk dönemlerden günümüze kadar geçen süreçte gizemini korumuştur. İnsan iyi ya da kötü hisler içerisinde kaldığında içsel ve dışsal seslerle donatılır.“Dik dur!”denir daima bedene. Zarif olmak için“Dik dur!”, güçlü olmak için“Dik dur!”, ilerlemek için“Dik dur!”. Yürümek için“Dik dur!”. Bir bebeğin, daha ilk adımlarında dahi dimdik ayakta durduğu için sevinç gösterileri tutulur. Bu çalışmada; bedenin sahip olduğu varoluşsal ve içgüdüsel eylemin sanatta edindiği yer, ilk insandan günümüze kadar olan süreçle ele alınmıştır. Çünkü bedenin ellerini kullanmak için ayağa kalkması, iki ayağa evrilmesi devamında sanatı doğurmuştur. Kavramın sanat ortamındaki yeri; mekân, beden, iç-dış kavramları ile birlikte fenomenolojik yaklaşımlarla irdelenmiş olup yürüyen ve yürüten sanatçılarla örneklendirilmiştir. Özümsenen bilgiler ışığında, geleneksel malzeme ile üretilen heykeller ele alınmıştır. Yürüme kavramının fonksiyonel anlam aracılığı eşliğinde; sanatta aranan alternatif arayışların heykel sanatına olan etkileri sorgulanmış, kaynaklar ve görseller aracılığı ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
It has preserved its mystery, extending from the first departures that occur in the walking head until it passes. Man is housed in his good or bad feelings and external sounds.“Stand upright!”always called the body. Being strong to be elegant“Stand up!”,“Stand up!”for“Stand up!”“Stand up straight!”for walking. Demonstrations of joy for a school to stand tall even in its first steps. In this study; It has been dealt with as much as the process acquired in art, for the use-purpose and instrumental action it has. The fact that she stood up to help her children, spawned in the continuation of two protests. The concept's place in the art environment; The school is exemplified by those who walk and walk with phenomenological methods together with the body inside-outside. From the assimilated information, materials and equipment were discussed. Throughout the meaning of the concept of walking; Alternative education in art was given and supported by trainings on the art of sculpture.