20. yüzyıl ile gelişen edüstriyel metallerin heykel üzerindeki etkisi ve renk kavramının yeni kazanımları
The effect of industrial metals on sculpture and new achievements of the color concept developed in the 20th century
- Tez No: 739718
- Danışmanlar: PROF. RAHMİ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tezin birinci bölümünde, madenlerin keşfi ile hayatın içerisine giren ve aynı zamanda çağlara isimlerini veren Bakır, Bronz ve Demirin işlenmesi, ilk uygarlıklardaki gelişmeleri ve Heykel Sanatına etkisi irdelenmiştir. İkinci bölümde, Sanayi Devrimi sonrası gelişen teknoloji ve bilimin toplum ile sanatın içerisinde uğrattığı yeni gelişimler, aynı zamanda metallerin yeni endüstriyel halleri ve hazır, atık, buluntu metal nesnelerin Heykel Sanatına girmesiyle oluşan etkiler, akımlar ve sanatçılar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Heykel Sanatında, özelikle 20. Yüzyılın ortalarında yaşanan gelişmeler bağlamında renk kavramının metal heykellere uygulanması ve etkileri, sanatçılar ve işleri ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, the processing of Copper, Bronze and Iron which came to life with the discovery of metals and also gave their names to the ages, their development within the the first civilisations and the effects on the art of sculpture have been evaluated. In the second part, the developments within art and society caused by the technological and scientific improvements following the Industrial Revolution, as well as the new industrial states of materials, the effects, movements and artists emerged after the introduction of ready-made and found metal objects into sculpture have been examined. In the last part of thesis, the application of the concept of color onto metal sculptures and its effects, artists and their Works are discussed especially under the light of the developments that took place in the 20th century in sculpture.