Designing a mixed - age playground based on children imagination
Çocukların hayallerine dayalı karma - yaş oyun alanları tasarlamak
- Tez No: 739723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM KAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Sosyal Hizmet, Industrial Design, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çocuklar büyüdükçe ve geliştikçe, çeşitli şekillerde oynarlar ve çeşitli güçlü yönlere ve sınırlara sahip olurlar. Oyun alanı ekipmanları da çocukların ilgisini çekmek ve güvenliklerini sağlamak için genellikle belirli bir yaş grubu düşünülerek oluşturulur. Bu çalışmanın amacı, çocukların hayalindeki oyun alanını keşfetmek ve çeşitli yaş grubundaki çocuklar için oyun alanı tasarlamaktır. Bu çalışmada, karma yaş grubu çocuklar için bir oyun alanının nasıl tasarlanacağı ve çocukların bu oyun alanında birbirlerinden ne öğrenebilecekleri, karma yaş oyun alanlarının ek avantajlarının neler olduğu ve oyun alanlarının çocukların yaratıcılığını nasıl etkilediği incelenmiştir. Karışık yaş oyun alanlarının akran öğrenimini teşvik ederek hem küçük hem de büyük çocuklara fayda sağladığına inanıyoruz. Ayrıca çocukların hayal güçlerine güvenen tasarımcılar tarafından inşa edilen oyun alanlarının çocukların yaratıcılıkları üzerinde de etkisi olabileceğini düşünüyoruz. Çocukların özel mekânsal koşulları nedeniyle, bu araştırma için örneklem olarak İzmir'deki Karşıyaka Sevgi Evleri Çocuk Yuvası seçilmiştir. İlk aşamada 111 çocuğa anket uygulanmış ve tercih ettikleri oyun alanı belirlenmeye çalışılmış; ikinci adımda ise anket sonuçlarına göre karma yaş oyun alanı tasarlanmıştır. Bu çalışmayla birlikte, aynı yaş grubu için tasarlanan oyun alanlarının tam ve eşit bir şekilde işbirliği yapılmasına olanak sağladığını gördük. Aynı yaştaki oyunların ürettiği rekabet gücü bile faydalı olarak yorumlanabilir, çünkü performansa ilham verebilir ve çocukları rekabetçi bir toplumda rekabetçi yetişkin iş koşullarına hazırlayabilir. Bununla birlikte, karma-yaş oyun alanlarının çocuklar için beceri edinme, kültürel ritüeller, bakım ve liderlik açısından faydaları olabileceğini gördük. Çocuklar kurumsal olarak yaşlarına göre ayrılmadıklarında, her ikisinde de deneyim kazanarak, yaşları karıştıran ve aynı yaştaki birçok oyuna katılmayı tercih ederler. Bu çalışmanın sonunda, sonuçlara göre, İzmir Karşıyaka Çocuk Esirgeme Kurumu'nda çocuklar ve çalışanlar için karma yaş oyun alanı tasarladık.
Özet (Çeviri)
As children grow and develop, they play in a variety of ways and possess a variety of strengths and limits. Playground equipment is often created with a certain age group in mind in order to maintain children's interest and ensure their safety. The purpose of this study is to extract an imaginary playground from children and to design a playground for children of various ages. This study analyzes that, how to design a playground for mixed age children and, how children may learn from one another on this playground, what are additional advantages of mixed age playgrounds, and also how playgrounds impact children's creativity. We believe that mixed-age playgrounds benefit both younger and older children by encouraging peer learning. We also feel that playgrounds constructed by designers who rely on children's imaginations may have an impact on their creativity. Because of the special spatial circumstances of children, Karşıyaka Child Protection Center in Izmir, Turkey, was chosen as a case study for this research. At the first step, survey with 111 children and was undertaken to determine their preferred playground; and in the second step, a mixed- age playground was designed according to the survey results. We found that same-age play allows youngsters to collaborate fully and equally. Even the competitiveness produced by same-age play may be interpreted as beneficial, as it, can assist inspire performance and prepare children for competitive adult job conditions in a competitive society. Nevertheless, age-mixed play has benefits to same-age play in terms of acquiring skills, culturally relevant information, cultural rituals, nurturance, and leadership. When children are not institutionally separated by age, they opt to engage in a lot of age-mixed and same-age play, gaining experience with both. At the end, according to results, we designed a mixed-age playground for the children and employees in Karşıyaka Child Protection Agency in Izmir, Turkey.